Verona je bila te dni popek vinskega sveta

Kdor se je v minulih dneh podal v Verono, je moral biti pripravljen na zastoje na cestah. Razlog je bil seveda sejem Vinitaly, ki ga je v minulih dneh obiskalo več kot 150.000 ljudi z vsega sveta. Predstavljalo se jim je več kot 4100 razstavljalcev.

Marjan Simčič je v Veroni predstavil vertikalo rebule opoka Foto: Sašo Dravinec
Marjan Simčič je v Veroni predstavil vertikalo rebule opoka Foto: Sašo Dravinec

VERONA > Na veronskem sejmišču je minuli dni potekal že 48. sejem Vinitaly. Kar tretjina obiskovalcev sejma je iz tujine, nenazadnje je Italija največji izvoznik vina na svetu. S Proweinom v Düsseldorfu, ki je največji poslovni vinski sejem s 4800 razstavljalci iz 47 držav, in Vinexpom v Bordeauxu, Vinitaly tvori mogočni sejemski trojček v svetu vina. Vsi trije sejmi se ozirajo tudi na najbolj vroča tržišča in pripravljajo ponovitve v Aziji. Vinitaly ima dve, v Chengduju in Hong Kongu, ob njih pa še v New Yorku in v Moskvi.

Vinitaly je najpomembnejše prodajno okno za italijansko vino, za vinoljubce pa priložnost za soočenje z izjemno široko italijansko vinsko ponudbo. Spoštljiv odnos do vina in priljubljenost te kulturne pijače je mogoče zaznati na vsakem koraku. Na stojnicah najbolj slovečih kleti je potrebno stati v vrsti za degustacijo, na sejmu potekajo številne spremljevalne prireditve, v vinskih taktih utripajo tudi večeri v restavracijah.

Vinski del dopolnjuje SOL&Agrifood, sejem oljčnega olja in vrhunskih delikates, za ljubitelje sonaravno pridelanih vin pa sta obvezna postanka še v Villi Favorita v Saregu in na razstavišču v Cereii, kjer se predstavljajo člani združenj VinNatur (Nando, Štemberger, Šumenjak, Klabjan, Štekar, Ducal in Renčel) in ViniVeri (Mlečnik, Klinec, Slavček in Batič).

Največ je Bricev

Največjo slovensko stojnico v Veroni je imelo dvanajst briških vinarjev (Dobuje, Jakončič, Ferdinand, Kocijančič-Zanut, Moro, Pulec, Ščurek, Marjan Simčič, Valter Sirk, Dolfo, Mužič in Karol Simčič), ki se predstavljajo s sloganom “Rebula? Yes!”. Valter Sirk iz Višnjevika, ki je s svojimi vini zastopan v vsej Italiji, je povedal, da prihajajo tako stalni kupci kot morebitni novi. “Na Vinitaly prepoznavnost dosežeš z vsakoletno prisotnostjo,” je utemeljil razlog za dolgoletno sodelovanje na sejmu. Ob njihovi je bila stojnica Vinske družbe Slovenije, na kateri sta se predstavljala tudi Vinakoper in VK Goriška brda, ki že več kot dobro tretjino svojega pridelka izvozi. “Z Izvozom v Italijo smo začeli že v nekdanji Jugoslaviji. Naš najpomembnejši izvozni trg so sicer ZDA, Italija pa najbolj referenčni. Zlasti za rebulo,” pravi direktor VK Goriška brda Silvan Peršolja. Omeni še prednost bližine Verone, saj so sinoči k njim s sejma prišli njihovi japonski partnerji. “Vinitaly je vse bolj zgodba o deželi, ne le o vinu. Tudi mi gradimo prodaja vina na doživetjih pri nas,” dodaja.

Gruzijci na obisku v Brdih in na Krasu

Sinoči je iz Verone prispela tudi skupina gruzijskih vinarjev. Njihov gostitelj Vasja Čotar jih je najprej popeljal v Brda, danes pa so na ekskurziji na Krasu. Gruzijci so se predstavljali v posebni sekciji ViViT (VinogradiVinarjiTerroir), kjer so bili ob Čotarju še klet Movia, pa Škerk, Paraschos in Radikon z italijanske strani.

Marjan Simčič se je predstavljal na dveh stojnicah, na briški in pri svojem uvozniku, družbi Cuzziol. Tam je imel tudi odlično obiskano vodeno degustacijo vertikale svojih rebul opoka. Predstavil je vina letnikov od 2006 do 2010. Cuzziol, ki skrbno načrtuje predstavitve svojih vinarjev, ima v ponudbeni paleti še štajerska vina Verus.

Ob otvoritvi sejma so ob prisotnosti visokih predstavnikov italijanske države podelili priznanja odličnosti po enemu vinarju iz vsake dežele. Iz Furlanije Julijske krajine je letos priznanje prejel Edi Kante iz Praproti na Tržaškem krasu, ki je pomembno utiral prepoznavnost kraških vin na italijanskem tržišču.

SAŠO DRAVINEC


Najbolj brano