Veljati začeli zakoni, ki z junijem znižujejo plače v javnem sektorju

Po sredini objavi v uradnem listu sta danes v veljavo med drugim stopili noveli zakona o sistemu plač v javnem sektorju in zakona o izvrševanju proračunov za letošnje in prihodnje leto. Z njima se s 1. junijem uresničuje dogovor med vlado in sindikati javnega sektorja, s katerim se posega tudi v plače 155.000 javnih uslužbencev.

Danes sta v veljavo stopili noveli zakona o sistemu plač v javnem sektorju in zakona o izvrševanju proračunov za letošnje in prihodnje leto. Z njima se s 1. junijem uresničuje dogovor med vlado in sindikati javnega sektorja, s katerim se posega tudi v Foto: Adriana Buzleta
Danes sta v veljavo stopili noveli zakona o sistemu plač v javnem sektorju in zakona o izvrševanju proračunov za letošnje in prihodnje leto. Z njima se s 1. junijem uresničuje dogovor med vlado in sindikati javnega sektorja, s katerim se posega tudi v Foto: Adriana Buzleta

LJUBLJANA > Z novelo zakona o sistemu plač v javnem sektorju se začasno, do konca leta 2014 uzakonja spremenjena plačna lestvica. S tako imenovano kompresijo plačne lestvice se bodo osnovne plače znižale od pol do blizu pet odstotkov.

Prav tako danes stopita v veljavo spremenjena zakona o sodniški službi ter o državnem pravobranilstvu. Z njima se določa, da se bo novela zakona o sistemu plač v javnem sektorju uporabljala tudi za določanje plač sodnikov ter državnih pravobranilcev in njihovih pomočnikov.

Med pomembnejšimi ukrepi, ki so jih dogovorili sindikati javnega sektorja in vlada za letošnje in prihodnje leti, je še delna zamrznitev kolektivnega dodatnega pokojninskega zavarovanja, zamik izplačila zaostalih napredovanj, zamrznitev novih napredovanj in delovne uspešnosti ter zniževanje števila zaposlenih za en odstotek na letni ravni. Tudi ta dogovor je bil v sredo objavljen v uradnem listu.

V izplačila javnim uslužbencem posega tudi zakon o izvrševanju državnega proračuna v letih 2013 in 2014. Tako se za funkcionarje znižuje nadomestilo plače za čas odsotnosti z dela, omejuje napredovanja javnih uslužbencev, jim znižuje premije kolektivnega zavarovanja ter določa višina regresa.

Ta dviguje mesečni rtv-prispevek, ki se je z letošnjim januarjem znižal na 12,11 evra, vnovič na 12,75 evra. Zajel pa je tudi dvig DDV. Splošna stopnja DDV se bo s 1. julijem zvišala z zdajšnjih 20 na 22 odstotkov, znižana stopnja pa z 8,5 na 9,5 odstotka. Od tega si vlada obeta dodatnih 250 milijonov evro letno.

Z izjemo dviga DDV bodo spremembe, ki jih prinašajo zakoni, v uporabo stopile 1. junija.

STA


Najbolj brano