Velika Britanija obstala zaradi stavke v javnem sektorju

V Veliki Britaniji se je zjutraj začela enodnevna stavka zaposlenih v javnem sektorju, ki na ta način protestirajo proti spremembam pokojninskega sistema. Gre za največjo stavko v državi po letu 1926, zaprtih je na tisoče šol, v zdravstvenih ustanovah zagotavljajo le pomoč v nujnih primerih, težave pa pričakujejo tudi na letališčih.

 Foto: Chris Helgren
Foto: Chris Helgren

LONDON> Tako so potnike na največjem londonskem letališču Heathrow že vnaprej opozorili, naj se pripravijo na triurno čakanje pri pregledu potnih listov, saj stavkajo tudi mejni policisti. Nekatere letalske družbe so zaradi pričakovanih zamud celo odpovedale polete.

Po vsej Britaniji je za danes načrtovanih kakih tisoč demonstracij, ena največjih naj bi bila v Birminghamu. Stavkajo tudi na Škotskem in Severnem Irskem.

Stavka, v kateri naj bi sodelovala dva milijona ljudi, je doslej največji preizkus za vlado konservativnega premiera Davida Camerona, ki predlaga, da bi zaposleni v javnem sektorju v pokojninsko blagajno prispevali več, obenem pa naj bi se tudi kasneje upokojili, in sicer šele v starosti 66 let.

Jeza zaposlenih se je še povečala, potem ko se je finančni minister George Osborne v torek v parlamentu zavzel za znižanje plač učiteljev, medicinskih sester in vojakov ter napovedal znižanje števila zaposlenih v javnem sektorju za 300.000.

Danes je Osborne dejal, da bo stavka le škodovala gospodarstvu, in sindikate pozval, naj se vrnejo za pogajalsko mizo. "Stavka ne bo spremenila ničesar," je minister dejal za BBC.

Po drugi strani je generalni sekretar zveze sindikatov TUC Brendan Barber poudaril, da vlada "napada" javni sektor, zato je stavka upravičena. "Nastopil je čas, ko se morajo ljudje postaviti zase in povedati svoje stališče," je dejal za televizijo ITV.

Barber je obenem zanikal, da so pokojnine zaposlenih v javnem sektorju "zlate" v primerjavi s pokojninami, ki jih dobijo zaposleni v zasebnem sektorju.

STA


Najbolj brano