Več zapornikov, manj zaposlenih

Direktor uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Dušan Valentinčič se strinja s stališčem sindikata državnih organov, da je treba ustaviti trend, po katerem število zapornikov raste, število zaposlenih v zaporih pa se znižuje.

Direktor uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Dušan Valentinčič se strinja s stališčem sindikata državnih organov, da je treba ustaviti trend, po katerem število zapornikov raste, število zaposlenih v zaporih pa se znižuje Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Direktor uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Dušan Valentinčič se strinja s stališčem sindikata državnih organov, da je treba ustaviti trend, po katerem število zapornikov raste, število zaposlenih v zaporih pa se znižuje Foto: Tomaž Primožič/Fpa

LJUBLJANA > Dušan Valentičnič priznava, da je kadrovska podhranjenost sistemska težava, s katero se srečujejo že vrsto let.

Valentinčič navaja, da je kadrovska podhranjenost težava, povezana predvsem s hitrim naraščanjem števila zaprtih oseb, ki se je v zadnjih 15 letih podvojilo. Od leta 2005 dalje se je število zaposlenih postopoma povečevalo, predvsem v letih 2009 do 2011, ko so imeli ob koncu leta 893 zaposlenih.

Lani se je zaradi varčevalnih ukrepov vlade in prepovedi zaposlovanja število zaposlenih ponovno začelo zmanjševati, čeprav se po drugi strani število zaprtih povečuje. “V tem smislu se v celoti pridružujem stališču sindikata, da je treba ta negativni trend ustaviti, saj v nasprotnem primeru ne bomo mogli opraviti vsega dela in bomo prisiljeni odpovedovati spremstva na sodišča, po drugi strani pa se z zmanjševanjem števila zaposlenih povečuje varnostno tveganje v zaporih,” dodaja.

Potrebovali bi vsaj še 40 pravosodnih policistov

Čeprav je vlada pred kratkim odobrila zaposlitev petih uslužbencev carine, postopek za prezaposlitev sedmih pa je še v teku, to ne bo zadoščalo, opozarja. “Trenutno imamo zaposlenih skupaj 861 uslužbencev, potrebovali bi vsaj še 40 dodatnih pravosodnih policistov,” ocenjuje Valentinčič.

Dodaja, da so v letošnjem letu pravosodni policisti vključno s plačo v juliju dobili izplačanih skupaj 23.990 nadur, 2602 viška ur, kar je v povprečju pet ur na pravosodnega policista, pa se prenaša v naslednji mesec. Tako letos, kot tudi v zadnjih letih so pravosodni policisti dobili plačane vse nadure oz. jim je bilo omogočeno, da so višek nadur koristili. Število nadur se je v primerjavi z lanskim letom bistveno zmanjšalo, razlogi pa so spremembe v organizaciji dela po posameznih zavodih, manjše število spremstev v priporu, manjše število ur varovanja v zunanjih zdravstvenih ustanovah in podobno, našteva Valentinčič.

Sam se tako ne strinja z oceno, da je obstoječi sistem izvrševanja kazenskih sankcij neučinkovit in finančno nevzdržen in da so se stroški varovanja in oskrbe povečali. Z izvajanjem varčevalnih ukrepov se je kljub večjemu številu zaprtih po njegovih navedbah strošek za oskrbni dan za zaprto osebo v lanskem letu zmanjšal za 17 odstotkov.

Problem tudi nadure

“Kljub temu, da smo v zadnjih dveh letih imeli na razpolago manj finančnih sredstev in manj zaposlenih, smo v zaporih zagotovili stabilne varnostne razmere in opravili vse naloge ter zagotovili dokaj nemoteno in dobro delovanje zaporskega sistema, kar potrjujejo tako javno objavljeni statistični podatki, kot tudi ugotovitve različnih domačih in tujih nadzornih organov, ki večjih nepravilnosti niso ugotovili,” dodaja.

Ob tem izpostavlja, da je vsekakor v teh kriznih časih še kako pomembno dobro sodelovanje med zaposlenimi in s sindikatom.

V sindikatu so namreč danes opozorili na nevzdržne razmere zaradi pomanjkanja pravosodnih policistov. Sindikat zato v desetih dneh pričakujejo sestanek z ministrom Pličaničem v nasprotnem primeru napovedujejo stavko. Konferenca sindikata uprave za izvrševanje kazenskih sankcij od pristojnih zahteva tudi prekinitev odrejanja nadurnega dela izven določil zakona o delovnih razmerjih in poziva k zamenjavi Valentinčiča.

STA


Najbolj brano