Varuh konkurence: Gradbinci so delovali usklajeno

Urad RS za varstvo konkurence je konec minulega tedna po dveh letih končal preiskavo proti gradbenim podjetjem zaradi suma usklajenega delovanja. Medtem ko urad do vročitve upravnega akta strankam v postopku zadeve ne komentira, pa Delo in Dnevnik pišeta, da je ugotovil nespoštovanje konkurenčne zakonodaje.

Podjetja naj bi se sporazumevala o višini in oddaji ponudb, delila naj bi si podatke o cenah in drugih poslovnih pogojih na trgu gradbenih storitev, s tem pa določala prodajne cene in si razdelila trg Foto: STA
Podjetja naj bi se sporazumevala o višini in oddaji ponudb, delila naj bi si podatke o cenah in drugih poslovnih pogojih na trgu gradbenih storitev, s tem pa določala prodajne cene in si razdelila trg Foto: STA

LJUBLJANA> Na uradu za varstvo konkurence so danes povedali le, da so sprejeli odločitev v zvezi s postopkom, ki je bil uveden zoper gradbena podjetja zaradi kršitve določbe zakona o preprečevanju omejevanja konkurence in pogodbe o delovanju EU. “Urad do vročitve upravnega akta strankam v postopku predmetne zadeve ne komentira,” so dodali.

Urad za varstvo konkurence, takrat še pod vodstvom Janija Sorška, je preiskavo, po kateri je zaradi suma kartelnega dogovarjanja med drugim pri gradnji avtocest v Sloveniji postopek uvedel zoper skupno 20 gradbenih podjetij, začel marca 2010. Postopek, ki ga vodi zaradi verjetnosti kršitve zakona o preprečevanju omejevanja konkurence in pogodbe o delovanju EU, je 9. marca 2010 uvedel zoper gradbena podjetja SCT, Primorje, Vegrad, Cestno podjetje Maribor, Cestno podjetje Ljubljana in Gradbeno podjetje Grosuplje, 2. aprila 2010 zoper Kraški zidar, 14. junija 2010 zoper Cestno gradbeno podjetje Novo mesto, Gradis Skupina G, GIZ Gradbeno industrijskih podjetjih Gradis - v likvidaciji in SGP Pomgrad, 4. oktobra 2010 zoper ljubljansko podružnico avstrijske družbe Strabag in družbo Strabag gradbene storitve ter celjsko podružnico avstrijske družbe Alpine Bau, Cestno podjetje Koper, Cestno podjetje Ptuj in Cestno podjetje Kranj, 28. oktobra 2010 pa še zoper SCT Holding, Primorje Holding in Cestno podjetje Kranj, družbo za vzdrževanje in gradnjo cest.

Danes redkobesedni direktor urada za varstvo konkurence Damjan Matičič je pred dnevi povedal, da postopek, ki je izredno zahteven, vodijo prednostno. Matičič takrat sicer ni mogel napovedati, kdaj bo urad sprejel odločitev.

Podjetja naj bi se sporazumevala o višini ponudb, oddaji ponudb, in sicer tako pri javnih naročilih kot pri preostalih projektih, delila naj bi si podatke o cenah in drugih poslovnih pogojih na trgu gradbenih storitev, s tem pa določala prodajne cene in si razdelila trg. Preiskava varuha konkurence se je nanašala na avtocestne gradnje, dela na ostalih cestah ter visoke gradnje.

Gradbena podjetja lahko v 30 dneh po prejemu odločbe vložijo tožbo na vrhovno sodišče. Ko odločba postane pravnomočna, urad izda globo. Ta za podjetja znaša največ deset odstotkov prometa v predhodnem letu. Urad lahko izreče globo tako odgovorni osebi pravne osebe kot tudi pravni osebi ter pravni osebi, pojasnjujejo na uradu za varstvo konkurence.

Višina globe, ki jo bodo morali ob pravnomočnosti plačati gradbinci, tako ni znana. Podatki o poslovanju omenjenih podjetij za lani še niso znani, je pa že zdaj mogoče trditi, da so občutno nižji kot v letu 2010. Gradbeni sektor je namreč kriza močno prizadela, marsikatero podjetje, ki je bilo predmet preiskave varuha konkurence, pa je v tem času že propadlo.

Tako so se v zadnjih dveh letih v stečaju znašli tako SCT kot Vegrad, Cestno podjetje Maribor in Gradbeno podjetje Grosuplje, ajdovsko Primorje je na robu preživetja, medtem ko je Gradis že od leta 2008 v likvidaciji.

STA


Najbolj brano