Varnost hrane ogrožena zaradi finančnih rezov

V Sloveniji prehajamo v situacijo, ko ne bomo mogli več zagotavljati varne hrane, opozarja predsednik Veterinarske zbornice Borut Zemljič. Zaradi varčevalnih rezov, ki so veterini zmanjšali proračunska sredstva za 40 odstotkov na pet milijonov evrov, je po Zemljičevih besedah ogrožena varnost hrane ter zdravje ljudi in živali.

LJUBLJANA> Kot je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani izpostavil Borut Zemljič, varčevanje na področju zagotavljanja varne hrane prehaja čez vse razumne meje in bo v najkrajšem času pripeljalo do katastrofalnih posledic za javno zdravje, zdravje živali.

Zemljič je izpostavil, da so ministra za kmetijstvo in okolje Franca Bogoviča za sestanek o tej problematiki zaprosili 7. januarja, a jim do danes na to prošnjo še ni odgovoril.

Opraviti moramo stvari, ki jih je Slovenija obljubila Bruslju, vse ostalo je podleglo varčevanju, je dejal Zemljič in izpostavil, da bodo zaradi varčevanja prisiljeni opustiti redne letne veterinarske preglede kmetijskih gospodarstev, ki jih sicer predpisuje zakon o veterinarskih merilih skladnosti.

Omenjeni zakon določa, da mora vlada zagotoviti, da živali in proizvodi, namenjeni trgovanju ali prometu, izvirajo iz gospodarstev, centrov ali organizacij, na katerih so opravljeni predpisani redni uradni veterinarski pregledi.

Podrobne pogoje o načinu pregleda in financiranju predpiše pristojni minister, kar pa kot opozarja Zemljič za to leto ni bilo storjeno. Običajno je pogoje minister predpisal decembra, preglede pa so veterinarji izvajali od februarja do konca novembra. Pojasnil je še, da zaradi nepredpisanih podrobnih pogojev tudi gospodarstva sama ne morejo zaprositi veterinarjev za ta redni pregled, saj kasneje ta ne bo vpisan v predviden register. Pregled bi sicer posamezno gospodarstvo stal približno 70 evrov.

“V določenih kmetijskih gospodarstvih so ti redni pregledi tudi edini pregled v celem letu,” je poudaril predsednik sekcije veterinarjev praktikov pri veterinarski zbornici Miran Ačko. Ob tem pa izpostavil, da se pojavljajo vedno nove bolezni pri živalih.

Veterinarji ob tem opozarjajo, da v kolikor ne bo zagotovljena izvedba predpisanih rednih pregledov, bodo lahko živali za zakol in proizvodi, kot so mleko in jajca, prišli v prehransko verigo tudi z gospodarstev, ki ne ustrezajo normam glede zdravstvenega stanja živali. V prehransko verigo lahko pridejo tudi živali in proizvodi z gospodarstev, kjer se ne vodi evidenca glede uporabe zdravil in karenc.

STA


Najbolj brano