Varčevanje poslancev: za zgled tudi dražje kosilo

Poslanci bodo varčevali; po malem pri različnih vsakodnevnih izdatkih, kot so službeni telefoni, potovanja in izobraževanja, bolj na veliko pa predvsem takrat, ko ne bodo več poslanci. Včeraj so v proceduro DZ vložili zakon, ki bo oklestil nadomestila plače po koncu poslanske funkcije. Zadržke do teh varčevalnih predlogov imajo poslanci SDS in PS.

Predsednik DZ Gregor Virant pravi, da je glede varčevanja že skoraj vse usklajeno, a največji poslanski skupini SDS in PS opozarjata, da  ni tako  Foto: STA
Predsednik DZ Gregor Virant pravi, da je glede varčevanja že skoraj vse usklajeno, a največji poslanski skupini SDS in PS opozarjata, da ni tako  Foto: STA

LJUBLJANA> Novela zakona o poslancih, ki naj bi jo DZ obravnaval po skrajšanem postopku, naj bi v vsakem mandatu DZ ustvarila 1,5 do dva milijona evrov prihrankov. “V proračunu države to ni velik znesek, gre pa predvsem za zgled,” pravi predsednik DZ Gregor Virant.

Brez nadomestila že poslanci 2008-2011

V noveli, ki jo je pripravila Virantova stranka, podpira pa jo tudi večina ostalih poslanskih skupin, predlagajo skrajšanje prejemanja nadomestila poslanske plače z 12 na največ šest mesecev ter hkrati tudi znižanje tega nadomestila na 80 odstotkov poslanske plače. Nadomestilo ne bi pripadalo poslancem, ki bi izpolnjevali minimalne upokojitvene pogoje, brez denarja pa bi ostali tudi tisti, ki bi funkcijo opravljali manj kot šest mesecev. Vsak pogodbeni zaslužek, ki bi ga prejemal bivši poslanec, bi se odštel od zneska nadomestila.

Spremembe bi učinkovale takoj, kar pomeni, da bi nižja nadomestila za krajši čas prejemali že poslanci v mandatu 2008-2011. “Zavedamo se, da gre za poseg v pridobljeno pravico in da je možno, da bi kateri od poslancev sprožil ustavno presojo, vendar naj odloči ustavno sodišče,” pravi Virant.

Manj telefoniranja in potovanj

Poleg tega naj bi se poslanske skupine večinoma uskladile tudi za varčevanje pri drugih tako rekoč vsakodnevnih izdatkih poslancev. Letna poraba službenega telefona bi bila, denimo, znižana s 3000 evrov na tisočaka. Razpolovili bi stroške za reprezentanco (doslej so za ta namen porabili 46.000 evrov, po novem pa 29.000 evrov letno). Za tretjino manj naj bi bilo izdatkov za izobraževanje poslancev.

Za 20 odstotkov se bo podražila tudi hrana v restavraciji DZ. Malica “a la carte”, po naročilu torej, bo po novem stala šest evrov, tista v menzi pa štiri. Poslanci bi prejemali tudi nižje povračilo za prevoz na delo. Po novem bi bili plačani tako kot vsi ostali javni uslužbenci, zaradi česar bi v državnem proračunu ostalo 30.000 evrov denarja.

Med drugim bo manj tudi službenih potovanj, tista, ki bodo, pa ne bodo več tako udobna, saj delegacije ne bodo več uporabljale vip salonov na letališčih.

Vsi prihranki pri izdatkih poslancev in poslanskih skupin naj bi na leto znašali približno 300.000 evrov. Številke nisi visoke, lahko pa nekaj prispevajo k zvišanju ugleda poslancev, je prepričan Virant: “Mislim, da si bomo v teh težkih časih pridobili ugled, če bomo pokazali, da znamo rezati tudi pri sebi.” Kmalu lahko pričakujemo tudi predlog vlade o nižanju funkcionarskih plač.

V PS in SDS za ostrejše rešitve

Ob predstavitvi varčevalnih predlogov so se Virantu pridružili predstavniki vseh poslanskih skupin, razen obeh največjih, SDS in PS.

Vodja največje opozicijske poslanske skupine PS Jani Möderndorfer je svojo odsotnost pojasnil s trditvijo, da predlogi varčevalnih ukrepov z njihovo poslansko skupino niso bili usklajeni. “Omenjena predloga smo prejeli šele sinoči oziroma danes dopoldan,” je pojasnil. Zaradi tega so želeli, da bi Virant počakal z javno predstavitvijo varčevanja, a predsednik DZ naj te njihove prošnje ne bi upošteval. “Odločili smo se, da predlog varčevalnih ukrepov in novelo zakona o poslancih v poslanski skupini temeljito preučimo ter pripravimo boljše rešitve, ki jih bomo predvidoma v petek tudi predstavili javnosti,” je še sporočil Möderndorfer.

Vodja poslancev SDS Jože Tanko pa je pojasnil, da v SDS podpirajo varčevanje na vseh ravneh, tudi v državnem zboru. “Vendar pa predlagani ukrepi, ki jih je predstavil predsednik DZ Gregor Virant, niso dovolj celoviti in sorazmerni,” meni. V SDS so po Tankovih besedah predlagali “ostrejše reze”. Svoje rešitve bomo zato zagovarjali tudi v nadaljnjih obravnavah v DZ.

JANA KREBELJ


Najbolj brano