V tekmo za varuha tudi Primorec

Seznam kandidatov za varuha človekovih pravic se daljša. Včeraj se je na poziv za možne kandidate odzval tudi upokojeni sindikalni odvetnik Mihael Svanjak iz Kopra.

Mihael Svanjak
Mihael Svanjak 

LJUBLJANA, KOPER> Predsednik države Danilo Türk je v pozivu, objavljenem 27. avgusta, določil, da je predloge za možne kandidate treba predložiti v roku 45 dni, torej do 11. oktobra.

25 let izkušenj

Za zdaj so kandidaturo za mesto varuha človekovih pravic potrdili informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar, generalni tajnik Zveze Sintov Slovenije Rinaldo DiRicchardi - Muzga in velenjska tožilka Aleksandra Štiblar, znana predvsem po primeru koroške deklice, včeraj pa se je trojici pridružil še 69-letni Koprčan Mihael Svanjak. Zdaj je dobro leto upokojenec, prej pa je dolga leta delal v službi pravne pomoči pri Obalni sindikalni organizaciji in v različnih delovnih in socialnih sporih pravno zastopal člane sindikata. “S strokovne plati obvladam področja, s katerimi se ukvarja varuh. Svoje več kot 25-letne izkušnje bi lahko s pridom uporabil pri delovanju tako pomembne institucije v državi,” pravi Svanjak.

Sedanja varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek-Travnik, ki se ji mandat izteče februarja prihodnje leto, je sporočila, da se sama na predsednikov poziv ne bo prijavila. Vseeno pa ni dokončno izključila možnosti, da bi delo na področju človekovih pravic nadaljevala.

Stranke čakajo na predsednikov predlog

V parlamentarnih strankah se do že znanih možnih kandidatov za novega varuha človekovih pravic za zdaj javno ne opredeljujejo. Večinoma pravijo, da bodo počakali na predsednikov predlog, v nekaterih pa pričakujejo, da bo predsednik, še preden bo sprejel svojo odločitev, stranke povabil na pogovor. V SDS pa pričakujejo, da predsednik države pred novembrskimi predsedniškimi volitvami ne bo predlagal v imenovanje nobenega kandidata.

Predsednik republike lahko za varuha oziroma varuhinjo predlaga tudi več kandidatov, odloči pa se lahko tudi za nekoga, ki se ni prijavil na razpis. V DZ je nato za izvolitev varuha potrebna dvotretjinska večina glasov vseh poslancev. Tudi zato je običajno, da se predsednik republike pred odločitvijo o kandidatu posvetuje s poslanskimi skupinami.

SONJA RIBOLICA


Najbolj brano