V sredo začne teči rok za zbiranje podpisov za referendum

Predsednik državnega zbora (DZ) Gregor Virant je določil sredo, 23. januarja, kot prvi dan roka za zbiranje podpisov za razpis zakonodajnega referenduma o predlogu novele zakona o volitvah v DZ, ki ga je vložila Zveza društev upokojencev Slovenije (ZDUS).

Predsednik državnega zbora (DZ) Gregor Virant je  določil sredo, 23. januarja, kot prvi dan roka za zbiranje podpisov za razpis zakonodajnega referenduma o predlogu novele zakona o volitvah v DZ Foto: Nebojsa Tejic
Predsednik državnega zbora (DZ) Gregor Virant je določil sredo, 23. januarja, kot prvi dan roka za zbiranje podpisov za razpis zakonodajnega referenduma o predlogu novele zakona o volitvah v DZ Foto: Nebojsa Tejic

LJUBLJANA> ZDUS bo moral do 23. marca zbrati 5000 podpisov in jih dostaviti v državni zbor.

Temeljni namen predloga novele je zagotoviti vsakemu volivcu dva glasova, so danes v sporočilu za javnost pojasnili v ZDUS. S prvim glasom bi volivec volil poslanca iz svojega volilnega okraja, z drugim glasom pa bi izbral politično stranko, ki naj sestavi vlado. Kot opozarjajo, je na lanskih volitvah namreč kar 250.000 volivcev ostalo brez svojega predstavnika.

Obrazci so že na voljo v društvih upokojencev, mora pa jih potrditi ena od 58 upravnih enot oziroma eden od 138 krajevnih uradov. Potrjene obrazce bodo zbirala krajevna društva upokojencev, Zveza društev upokojencev pa mora do 23. marca zbrati 5000 podpisov in jih dostaviti v DZ, so še navedli.

V DZ bi bilo po predlogu zakona neposredno izvoljenih 44 poslancev, iz vsakega volilnega okraja po eden. Še 44 mandatov naj bi bilo podeljenih kandidatom z list političnih strank, toda tudi tu bodo morale stranke upoštevati število glasov, ki jih bo dobil posamezen kandidat oziroma preferenčni glas.

Predlog zakona nadalje omogoča, da se v volilni sistem vgradi institut odpoklica poslanca in povečuje t. i. žensko kvoto z zdajšnjih 35 na 40 odstotkov. Dva poslanska mandata pa bi ostala manjšinam, predlagajo v ZDUS.

STA


Najbolj brano