V podjetjih več etike kot v politiki

“V slovenski politiki je etike malo ali nič, zato tudi ljudje nimajo zaupanja v politike. No, v podjetjih je etike gotovo več kot med politiki,” v odmev na včerajšnji odstop ministra za gospodarski razvoj Stanka Stepišnika razmišlja Peter Kraljič, častno upokojeni direktor svetovalne hiše McKinsey. Prepričan je, da etiko potrebujemo vedno in povsod.

Peter Kraljič Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Peter Kraljič Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > “V Sloveniji sta predsednika dveh velikih parlamentarnih strank obtožena korupcije, pa še kar vztrajata na položajih. Nikjer drugje to ne bi bilo možno. To zgovorno kaže, kako je z moralo pri nas. Še naša cerkev je izgubila moralno avtoriteto,” zmajuje z glavo Peter Kraljič, ki je bil včeraj gost mednarodne znanstvene konference MIC 2013, ki jo pripravlja Fakulteta za management pri UP. In dodaja, da v Sloveniji nimamo ne pravih voditeljev z vizijo ne jasno definiranih ciljev; to se nam dogaja že vse odkar smo vstopili v EU.

Kraljič deli stališče vlade, ki trdi, da Slovenija lahko sama spleza iz težav. “Vprašanje pa je, ali delamo dovolj hitro; z reformami gremo v pravo smer, a veliko časa smo že zapravili. O slabi banki govorimo že dve leti, malo manj tudi o državnem holdingu, izpeljali pa nismo še nič.”

Petrič, Bobinac, Slavinec ...

Tudi iskanje novega gospodarskega ministra bo vzelo nekaj časa. Spet je nastal vakuum, ocenjuje Kraljič in razmišlja, kdo bi bil dober naslednik: “Jaz bi vzel Stojana Petriča iz Kolektorja, Franja Bobinca ali pa Uroša Slavinca. Skratka, ljudi, ki poznajo tuje trge, poznajo realno ekonomijo, so delali in živeli v tujini ...”

V isti sapi pa Kraljič pravi, da bi minister moral imeti pristojnosti na več področjih: “Ne potrebujemo 14 ministrstev, kvečjemu tri ali štiri; za finance, za rast, za človeške vire in še kakšno.”

Kraljič pri okrevanju slovenskega gospodarstva v ospredje postavlja ukrepe za izboljšanje konkurenčnosti: “Le tako lahko računamo na pospešitev gospodarske rasti in s tem na zmanjševanje brezposelnosti. Slovenija potrebuje 60.000 novih delovnih mest, če želimo prepoloviti brezposelnost; tega pa ne bo brez večje konkurenčnosti.” Po njegovem mnenju bi konkurenčnost še najbolj povečali, če bi na različne načine spodbujali majhna in srednje velika podjetja.

Ne trojke, Triglav!

Prepričan je, da trojke ne potrebujemo. “Slovenija potrebuje Triglav - da bodo skupaj našli rešitev trije: politika, gospodarstvo in sindikati”.

SONJA RIBOLICA


Najbolj brano