V novem letu študentom in dijakom nove štipendije

Slovenske študente in dijake bo novo leto pričakalo z novim zakonom o štipendiranju. Vloge za štipendije je moč vlagati od začetka decembra kadarkoli v šolskem letu. Ponovno so dosegljive tudi mladoletnim dijakom, na novo prihajajo štipendije za deficitarne poklice.

Z novim letom bodo slovenski študentje dobivali štipendije po novem zakonu
Z novim letom bodo slovenski študentje dobivali štipendije po novem zakonu  

LJUBLJANA > Novi zakon o štipendiranju je začel veljati že sredi julija letos, uporabljati pa se bo začel s 1. januarjem 2014. Poglavitna novost je v tem, da lahko do državnih štipendij ponovno pridejo tudi mladoletni dijaki.

Vloge kadarkoli v študijskem letu

Po novem so do državne štipendije upravičeni vsi s statusom dijaka ali študenta, seveda če ne presegajo določenega dohodkovnega cenzusa. Dosegljiva jim je v vseh letih študija, tako na prvi kot tudi na drugi stopnji. Prav tako jo bo upravičenec prejemal v primeru ponavljanja letnika iz zdravstvenih razlogov in tudi v absolventskem stažu.

Ukinja se rok za oddajo vloge. Doslej se je bilo treba prijaviti v začetku šolskega oziroma študijskega leta, vmes pa to ni bilo možno. Po novem dijak oziroma študent vlogo lahko odda kadarkoli med letom. Štipendijo bo prejemal od prvega dne naslednjega meseca po vložitvi vloge.

Štipendist lahko uveljavlja še dodatke za bivanje zunaj stalnega prebivališča in za doseženi učni uspeh, do posebnega dodatka pa so upravičeni študentje oziroma dijaki s posebnimi potrebami. Za vsak primer mora prosilec seveda izpolnjevati določene pogoje.

Na tuje z enkratnim zneskom

Državna štipendija se izplačuje tudi v času absolventskega staža do diplome, vendar v celotni dobi izobraževanja le eno študijsko leto. Do izteka absolventskega staža oziroma do izteka podaljšanega absolventskega staža je štipendist dolžan štipenditorju predložiti ustrezno dokazilo o uspešnem zaključku izobraževanja (diplomo).

Če se štipendist izobražuje v tujini in to izobraževanje ni krajše od enega semestra po pravilih izobraževalne institucije, kjer se štipendist izobražuje, je državno štipendijo mogoče izplačati v enkratnem znesku, vendar največ do višine dvanajstih mesečnih štipendij.

Za deficitarne poklice

Novi zakon na novo uvaja štipendijo za deficitarne poklice. Ponujena je tudi možnost kombiniranja štipendij, s čimer štipendist lahko doseže višji končni znesek štipendije. S prožnejšim sistemom želi ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, kot v njem zatrjujejo, spodbujati študente k aktivnejšemu načrtovanju svojega izobraževanja in svoje poklicne poti. Pri kombiniranju štipendij pa ni mogoče kombinirati kadrovske štipendije in štipendije za deficitarne poklice.

Štipendija za dijake in študente v programih, ki se štejejo za deficitarne dejavnosti, bo znašala 100 evrov mesečno, razpisuje pa jih sklad za razvoj kadrov. Štipendije se bodo podeljevale za študij 1. in 2. bolonjske stopnje, za 3. bolonjsko stopnjo pa samo štipendije Ad futura, ki so namenjene študentom v okviru tako imenovane mednarodne mobilnosti.

Pri Zoisovih štipendijah je prvi pogoj za pridobitev štipendije izjemni dosežek, ocena torej ne bo več glavno merilo. Povprečna vstopna ocena se za dijake znižuje na 4,70, za študente pa na 8,50.

Slovenija namenja štipendije tudi za Slovence v zamejstvu in po svetu (v višini 200 evrov mesečno), ki se odločijo za izobraževanje pri nas.

DAVORIN KORON


Najbolj brano