V koaliciji utrujeni od čakanja na Janšev odziv

Tudi včerajšnji dan je minil v pričakovanju odziva Janeza Janše na dogajanje v koaliciji in tudi včeraj je premier odgovoril tako, da je bil tiho. Danes popoldne in jutri, ko bo vlada na obisku v notranjsko-kraški statističnih regiji, ni pričakovati, da se ministra iz kvote DL obiska ne bi udeležila.

Radovan Žerjav vidi kot najboljšo rešitev za Slovenijo obstanek zdajšnje koalicije z novim mandatarjem Foto: STA
Radovan Žerjav vidi kot najboljšo rešitev za Slovenijo obstanek zdajšnje koalicije z novim mandatarjem Foto: STA

LJUBLJANA> Tišina predsednika vlade Janeza Janše izziva živce predsednikov ostalih koalicijskih strank. Da je čas za Janšev odgovor, kako naprej, je po predsedniku DL Gregorju Virantu včeraj poudaril še predsednik SLS Radovan Žerjav.

Predsednik protikorupcijske komisije Goran Klemenčič se je včeraj z javnim pismom odzval na trditve predsednika Zbora za Republiko Lovra Šturma, da je komisija pri objavi poročila o premoženju prvakov strank kršila zakon o integriteti in preprečevanju korupcije. Sporni 13. člen zakona se ne uporablja za nadzorne postopke pri premoženjskem stanju, ponavlja Klemenčič, ki je z javnim pismom odgovoril na pisanje Zbora za republiko v tujino. “Uporaba pravnih sredstev zoper odločitve oziroma ugotovitve institucij pravne države je običajna, ustavna in demokratična pot - za razliko od poniževanj, podtikanj in osebnih diskreditacij nadzornih institucij ter ljudi, ki vodijo takšne institucije,” Šturmu sporoča Klemenčič.

Včeraj, ko so ministri, ki so člani vladnega kolegija, pripravljali dnevni red za četrtkovo sejo vlade, je Žerjav ob prihodu na kolegij izrazil obžalovanje, da ni nobenih potez, ki bi razbremenile politični položaj.

Potrebovali bi “resno večino”

Žerjav je včeraj povedal, da kot najboljšo rešitev za Slovenijo vidi obstanek sedanje koalicije z drugim mandatarjem. V SLS so se po besedah Žerjava pripravljeni pogovarjati tudi o možnosti za izvolitev tehničnega mandatarja, a se mu zdi naloga, najti nekoga, okrog katerega se bo poenotila “resna večina” v parlamentu in bo sprejemljiv za ljudi, težka.

Vložitev konstruktivne nezaupnice, k čemur koalicijske partnerice poziva SDS, bi bila po Žerjavovih besedah smiselna le, če bi obstajala realna možnost za izvolitev novega mandatarja. “Konstruktivna nezaupnica z desetimi poslanskimi podpisi in nekim imenom za mandatarja je brez veze. Škoda je v državnem zboru izpostavljati nekoga, ki ne bo prejel 46 glasov,” je dejal.

Šušteršič in Pličanič nemoteno na obisk

Vlada, ki danes začenja dvodnevni obisk v notranjsko-kraški regiji, se bo, kot kaže, obdržala do konca obiska. Danes opolnoči poteče rok, ki ga je premierju za odstop ali vložitev glasovanja o zaupnici vladi postavila DL Gregorja Viranta. Svet stranke DL bo o odzivu Janše in - če ta ne bo ustrezen - odstopu ministrov Janeza Šušteršiča in Senka Pličaniča ter odstopu predsednika DZ Gregorja Viranta odločal v sredo zvečer.

Na ministrstvih za finance ter za pravosodje in javno upravo tako napovedujejo, da se bosta oba ministra DL udeležila obiska na Cerkniškem, Postojnskem, Pivškem in Bistriškem.

Tudi po morebitnem odstopu ministra DL ne bosta na vrat na nos zapustila svojih pisarn. Z odstopom bi se predvidoma na februarski seji seznanil DZ, do takrat pa bi ministra s polnimi pooblastili opravljala svoje delo. Drugače je v primeru Gregorja Viranta, ki bi položaj lahko zapustil takoj, na mestu predsednika DZ pa bi ga do izvolitve novega predsednika nasledil najstarejši podpredsednik DZ, Jakob Presečnik.

Svoj odhod iz koalicije je brez postavitve roka napovedal tudi Desus, ki ima ministra v resorjih za zdravstvo in zunanjo politiko. Po koncu februarske seje naj bi Janšo - če bo vztrajal pri svojem - zapustila še ministra SLS, pristojna za gospodarstvo in kmetijstvo.

JANA KREBELJ


Najbolj brano