V javni upravi izplačali 31,3 milijona evrov delovne uspešnosti

V prvih petih mesecih letos so si pravne osebe javnega sektorja izplačale za 31,3 milijona evrov delovne uspešnosti, pišejo Finance.

Fotografija je simbolična Foto: Susana Vera
Fotografija je simbolična Foto: Susana Vera

LJUBLJANA> Zamrznitvi nagrajevanja za delovno uspešnost v javnem sektorju se zlasti javni zavodi izogibajo tako, da povečujejo dodatke, ki jih vlada ni zamrznila, denimo za povečan obseg dela ter prodajo izdelkov in storitev. Več kot 35 odstotkov vseh nagrad za delovno uspešnost je bilo sodeč po analizi, ki jo je za vlado pred kratkim pripravilo ministrstvo za pravosodje in javno upravo, izplačanih zaradi povečanega obsega dela učiteljev in profesorjev. V javnem sektorju redne delovne uspešnosti zaradi varčevalnih ukrepov že dve leti ne izplačujejo, so pa ostale zakonite številne druge oblike nagrajevanja delovne uspešnosti.

Na prvem mestu je Univerza v Mariboru

Po vrednosti izplačanih zneskov je tako na prvem mestu Univerza v Mariboru (1,5 milijona v prvih petih mesecih letos), sledi šest fakultet Univerze v Ljubljani (medicinska, filozofska, ekonomska, strojna, za gradbeništvo in geodezijo ter biotehniška) ter Univerzitetni klinični center Ljubljana, Lekarne Ljubljana in Mariborske lekarne.

Občine so si izplačale 2,17 milijona evrov

Upoštevajoč razmerje med številom zaposlenih in višino izplačanega denarja za delovno uspešnost pa izstopajo občine. Zaposlujejo le 2,98 odstotka vseh zaposlenih v javni upravi, lani pa so si izplačale 2,17 milijona evrov za delovno uspešnost ali 2,75 odstotka vseh izplačanih nagrad v javnem sektorju, so še poročale Finance.

Med institucijami, ki so izplačali najvišje nagrade, so torej tudi javni zavodi in drugi izvajalci s področja zdravstva. Na ministrstvu za zdravje so za časnik opozorili, da so si skoraj polovico delovne uspešnosti v letu 2011 izplačale lekarne, pri čemer največji del izplačujejo iz trga.

“Izplačilo za delovno uspešnost je v zdravstvu mehanizem za nagrajevanje tistih javnih uslužbencev, ki morajo zaradi daljših odsotnosti in drugih razlogov, povezanih z absentizmom in deficitarnostjo posameznih kadrov in z nenadomeščanjem upokojevanja, izvajati najnujnejši obseg delovnih zadolžitev,” so pojasnili na ministrstvu.

Po varčevalnem zakonu delovna uspešnost iz povečanega obsega dela še vedno lahko izplačuje, medtem ko se je izplačilo nagrad za delovno uspešnost pri prodaji blaga in storitev na trgu zmanjšalo na 50 odstotkov presežka, so po poročanju Financ še pojasnili na ministrstvu za zdravje.

STA


Najbolj brano