V Vukovarju odslovili državni vrh

Predsedniki hrvaškega sabora, države in vlade, Josip Leko, Ivo Josipović in Zoran Milanović, so danes zapustili spominski sprevod na žrtve Vukovarja, saj so jim preprečili, da bi se pridružili shodu, ki se ga je udeležilo več deset tisoč ljudi. Hrvaška se na današnji dan spominja tragične zasedbe Vukovarja leta 1991.

Predsedniki hrvaškega sabora, države in vlade, Josip Leko, Ivo Josipović (na fotografiji) in Zoran Milanović, so danes zapustili spominski sprevod na žrtve Vukovarja, saj so jim preprečili, da bi se pridružili shodu, ki se ga je udeležilo več deset Foto: Gregor Mlakar
Predsedniki hrvaškega sabora, države in vlade, Josip Leko, Ivo Josipović (na fotografiji) in Zoran Milanović, so danes zapustili spominski sprevod na žrtve Vukovarja, saj so jim preprečili, da bi se pridružili shodu, ki se ga je udeležilo več deset Foto: Gregor Mlakar

VUKOVAR > Obstrukcija državnega vrha je bila pričakovana, saj je "posebno dobrodošlico" državnim uradnikom napovedal štab za obrambo hrvaškega Vukovarja. Ta že skoraj tri mesece ostro nasprotuje postavitvi dvojezičnih napisov v cirilici in latinici v tem hrvaškem mestu ob Donavi, ki je simbol odpora proti srbski agresiji.

Hrvaški mediji poročajo, da je bilo v spominski sprevodu približno 100.000 ljudi, ki so prišli v Vukovar iz vse Hrvaške. Hrvaška policija števila udeležencev shoda ni potrdila.

Hrvaški državni vrh se je nameraval po protokolarni prireditvi pred vukovarsko bolnišnico napotiti proti spominskemu pokopališču žrtev iz domovinske vojne, a se skupaj z nekaj sto ljudmi niso uspeli priključiti spominskemu sprevodu, ki so ga iz druge ulice vodili pripadniki štaba za obrambo hrvaškega Vukovarja.

"Organizirano so nam to preprečili. Organizatorji so pokazali, da jim ni do pietete niti do Vukovarja," je ogorčeno izjavil hrvaški predsednik Ivo Josipović.

Na današnji dan pred 22 leti so pripadniki JLA in srbskih enot, med katerimi je bilo videti številne s četniškimi znamenji, po trimesečnem obleganju vdrli v Vukovar. Po zavzetju mesta so zagrešili najhujše vojne zločine na Hrvaškem, kot je bilo množično streljanje več sto ujetnikov in ranjencev iz vukovarske bolnišnice.

STA


Najbolj brano