V SKGZ zaskrbljeni zaradi zmanjšanja sredstev za manjšino iz Slovenije

Ena od krovnih organizacij slovenske manjšine v Italiji, Slovenska kulturno-gospodarska zveza (SKGZ) je danes izrazila zaskrbljenost in presenečenje nad odločitvijo urada za Slovence v zamejstvu in po svetu, da za leto 2014 krepko zmanjša finančne prispevke za manjšinske organizacije in ustanove.

Rudi Pavšič Foto: Tamino Petelinsek
Rudi Pavšič Foto: Tamino Petelinsek

TRST > Kot v sporočilu za javnost navajajo v SKGZ, je urad za dejavnost Slovencev v zamejstvu dodelil 1,2 milijona evrov manj denarja kot za lansko leto. Kar dve tretjini tega denarja oziroma skoraj 800.000 evrov pa je bilo odvzetih slovenski narodni skupnosti v Italiji.

V SKGZ opozarjajo, da se je v zadnjih letih sofinanciranje iz Slovenije za dejavnosti Slovencev v Italiji zmanjšalo za približno 35 odstotkov. “Ob razumevanju, da tudi Slovenija preživlja hudo gospodarsko krizo, pa je težko sprejeti dejstvo, da so bile naše organizacije, ustanove in društva v tako veliki meri prikrajšani pri dodelitvi finančne pomoči matične države,” so razočarani v SKGZ.

Predsednik SKGZ Rudi Pavšič je nezadovoljstvo številnih organizacij in ustanov, ki bodo morale sredi leta bistveno spremeniti svoje programe, da ne bodo ponovno zašle v finančne težave, že prenesel ministru za Slovence v zamejstvu in po svetu Gorazdu Žmavcu, ki se je v petek mudil v Trstu. Pavšič je ob tem izrazil pričakovanje, da se bodo našle rešitve, ki bi se vsaj delno omilile letošnje reze.

V SKGZ menijo, da bi morala Slovenija pri dodeljevanju finančne pomoči Slovencem v Italiji v večji meri upoštevati vlogo obeh krovnih organizacij, ki najbolje poznata položaj v posameznih organizacijah in ustanovah in sta seznanjeni s celotno finančno sliko glede razporeditve sredstev, vključno s financiranjem iz zaščitnega zakona.

V krovni organizaciji še dodajajo, da je nepričakovana hladna prha delno zasenčila pomemben dogodek pred nekaj dnevi - obisk predsednika republike Boruta Pahorja v Rimu. V SKGZ menijo, da so takšna in podobna srečanja zelo pomembna pri utrjevanju dialoga in sodelovanja med sosednjima državama, zato si želijo, da trenutna politična kriza v Sloveniji ne bi upočasnila teh stikov in sodelovanja.

STA


Najbolj brano