V Kairu so se spopadli pristaši Mursija in policije

Več sto islamistov, ki podpirajo strmoglavljenega egiptovskega predsednika Mohameda Mursija, se je v ponedeljek zvečer v Kairu spopadlo s policisti, ubitih je bilo več ljudi. Protestniki so zaprli glavni most čez Nil v središču prestolnice, varnostne sile so odgovorile s solzivcem, protestniki pa s kamenjem, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Muslimanska bratovščina vztraja, da se Mohamed Mursi vrne na oblast Foto: STA
Muslimanska bratovščina vztraja, da se Mohamed Mursi vrne na oblast Foto: STA

KAIRO > Po podatkih zdravstvenih virov je bilo v protestih v Kairu in njegovi bližini ubitih sedem ljudi, ranjenih pa 261. Dva človeka sta umrla v spopadih v bližini trga Tahrir, še pet pa jih je bilo ubitih v Gizi, je za AFP povedal vodja reševalnih služb Mohamed Sultan. Med ranjenimi so tudi pripadniki varnostnih sil.

Egiptovske varnostne sile so danes aretirale 401 osebo, vse aretacije pa so bile opravljene v osrednji četrti prestolnice, kjer sta bila v nočnem nasilju ubita dva človeka.

Do spopadov je prišlo nekaj ur za tem, ko je namestnik ameriškega državnega sekretarja William Burns v Kairu strani pozval k začetku dialoga in končanju nasilja.

Burns, ki je prvi visoki ameriški predstavnik, ki se mudi v Egiptu, potem ko je 3. julija vojska odstavila izvoljenega predsednika Mohameda Mursija, je omenjeno rekel po pogovoru s predstavniki začasnih oblasti. Sestal se je s poveljnikom vojske Abdelom Fatahom Al Sisijem, predsednikom Adlijem Mansurjem, ki ga je nastavila vojska, ter z začasnim premierjem Hazemom al Beblavijem, ki naj bi danes ali v sredo predstavil novo vlado.

Muslimanska bratovščina vztraja pri vrnitvi Mursija

Burns ni hotel komentirati prijetja Mursija, ki ga oblasti zadržujejo na neznanem kraju. Vojsko je pozval samo, naj se izogiba politično motiviranim aretacijam.

ZDA sicer še vedno nočejo uradno priznati, da je bil Mursi žrtev vojaškega udara, saj bi to pomenilo, da bi moral Washington zamrzniti 1,5 milijarde dolarjev vreden paket predvsem vojaške pomoči Egiptu.

Protestov, na katerih pozivajo k vrnitvi Mursija, se je v ponedeljek zvečer v Kairu udeležilo več tisoč ljudi. Mursijeva Muslimanska bratovščina vztraja pri njegovi vrnitvi na oblast in je napovedala, da bo to vztrajno zahtevala na mirnih protestih. Zavrača pa sodelovanje v začasnih oblasteh.

Ponedeljkovi spopadi so bili prvi, odkar je bilo na protestih pred sedežem elitne enote vojske pred tednom dni ubitih več kot 50 Mursijevih pristašev.

Zamrznili premoženje 14 vodilnim islamistom

Do obiska Burnsa, ki naj bi ga nadaljeval še danes, sicer prihaja v času, ko začasne oblasti zaostrujejo odnose z Muslimansko bratovščino. V nedeljo je državni tožilec Hišam Barakat odredil zamrznitev premoženja za 14 vodilnih islamistov v državi, vključno s prvim možem Muslimanske bratovščine Mohamedom Badiejem. Ukrep se nanaša na preiskavo štirih incidentov s smrtnimi žrtvami, odkar je bil strmoglavljen Mursi.

Burns naj bi srečal tudi z verskimi voditelji in voditelji civilne družbe, a so srečanje z njim zavrnili tako konservativna salafistična stranka Al Nur kot gibanje Tamarod, ki je organiziralo proteste, ki so vodili do strmoglavljenja Mursija. Njihov predstavnik je dejal, da zato, ker ZDA od samega začetka niso bile na strani egiptovskega naroda. Srečal se ni niti s predstavniki Muslimanske bratovščine.

STA


Najbolj brano