V Italiji zmagala levica

Na parlamentarnih volitvah, ki so v nedeljo in danes bile v Italiji, je po rezultatih vzporednih volitev, ki jih je objavila državna televizija Rai, zmagala levosredinska koalicija Pier Luigija Bersanija. Leva sredina je prejela večino glasov tako v poslanski zbornici kot senatu.

Na parlamentarnih volitvah, ki so v nedeljo in danes bile v Italiji, je po rezultatih vzporednih volitev, ki jih je objavila državna televizija Rai, zmagala levosredinska koalicija Pier Luigija Bersanija Foto: Ansa
Na parlamentarnih volitvah, ki so v nedeljo in danes bile v Italiji, je po rezultatih vzporednih volitev, ki jih je objavila državna televizija Rai, zmagala levosredinska koalicija Pier Luigija Bersanija Foto: Ansa

RIM> V poslanski zbornici je levosredinska koalicija po vzporednih volitvah prejela med 35 in 37 odstotkov glasov, desnosredinska koalicija Silvia Berlusconija med 29 in 31 odstotkov glasov, gibanje Pet zvezd Beppeja Grilla med 19 in 21 odstotkov glasov, sredinske stranke na čelu z Mariom Montijem pa med osem in deset odstotkov glasov.

Po prvih delnih izidih, objavljenih na spletni strani deželne uprave Furlanije Julijske krajine (FJK), na predčasnih parlamentarnih volitvah v Italiji tudi v tej deželi vodi leva sredina. Po prvih delnih izidih levosredinska koalicija vodi z 31,40 odstotka glasov. Na drugem mestu je Gibanje petih zvezd s 27,10 odstotka, komaj na tretjem mestu pa je desnosredinska koalicija s 26 odstotkov, medtem ko je koalicija premierja Maria Montija šele na četrtem mestu z dobrimi enajstimi odstotki glasov. Primorski dnevnik poroča, da naj bi Slovenka Tamara Blažina, ki je kandidirala na listi Demokratske stranke za poslansko zbornico, imela dobre možnosti za izvolitev v parlament.

Montijeva koalicija bi tako utegnila izpasti iz poslanske zbornice, saj je prag koalicije za vstop v poslansko zbornico postavljen pri desetih odstotkih.

V senatu je Bersanijeva koalicija prejela med 36 in 38 odstotkov glasov, Berlusconijeva koalicija med 30 in 32 odstotkov, Grillovo gibanje med 17 in 19 odstotkov glasov, Montijeva koalicija pa med sedem in devet odstotkov glasov.

Čeprav gre za projekcije rezultatov, analitiki ne pričakujejo, da bi levosredinska koalicija izgubila pričakovano večino v senatu, kjer je večina odvisna od rezultatov v posameznih deželah.

Razlika med levico in desnico je namreč po vzporednih volitvah tudi v senatu znatna, v prid levice pa kažejo tudi rezultati vzporednih volitev v deželah, kjer so javnomnenjske raziskave kazale tesen rezultat.

Kako velika bo večina levice v senatu, naj bi bilo tako odvisno od rezultatov v Lombardiji, kjer je razlika med levim in desnim taborom po vzporednih volitvah komaj dve odstotni točki.

Iz vrst Demokratske stranke je bilo slišati zadovoljne komentarje, saj da napovedani rezultati pričajo o slabostih desnice. So pa v stranki presenečeni nad nizko volilno udeležbo.

Nekdanji minister za ekonomijo v Berlusconijevi vladi Giulio Tremonti je na Twitterju zapisal, da so jim volilci uresničili sanje, saj je Monti pod desetimi odstotki.

Eden od analitikov italijanskega finančnega časnika Il Sole 24 Ore je poudaril, da bi se ob potrditvi izidov vzporednih volitev Italija oddahnila. Večina levice v obeh domovih parlamenta bo namreč omogočala vladanje. Očitno pa so z rezultati zadovoljni tudi finančni trgi.

Negativno presenečenje volitev je zagotovo rezultat Montijeve koalicije, saj so ji javnomnenjske raziskave napovedovale približno 14-odstotno podporo volicev.

STA


Najbolj brano