V Grčiji splošna stavka

V Grčiji je danes moten promet, zaprte so mestne hiše, moteno je delovanje javnih služb, saj na poziv dveh največjih grških sindikatov zaradi vnovičnega množičnega odpuščanja v javnem sektorju poteka 24-urna splošna stavka.

Že letos naj bi v Grčijii odpustili približno 4000 javnih uslužbencev, do konca leta 2014 pa 15.000 Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Že letos naj bi v Grčijii odpustili približno 4000 javnih uslužbencev, do konca leta 2014 pa 15.000 Foto: Tomaž Primožič/Fpa

ATENE > Pripravili so tudi proteste pod sloganom “Smo ljudje in ne bomo postali številke”.

Številni javni uslužbenci, med njimi mnogi v lokalni upravi, so sicer tridnevno stavko začeli že v ponedeljek, danes pa se je stavkovni val s splošno stavko še razširil.

Poročajo o več deset odpovedanih letih v domačem letalskem prometu, o ustavitvi javnega prometa, motnjah v železniškem prometu ter zaprtih javnih službah in okrnjenem delovanju bolnišnic. Novinarji po vsej državi so stavkali štiri ure, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Četrta splošna stavka

Za turistično sezono pomembne trajektne povezave z otoki medtem delujejo nemoteno.

V Atenah se je na mirnem protestu zbralo približno 16.000 ljudi, približno 7000 pa jih je svoje nezadovoljstvo izražalo na protestu v drugem največjem mestu Solun.

To je že četrta splošna stavka letos zaradi varčevalnih ukrepov, organizirata pa jo glavna sindikata javnih uslužbencev in zasebnega sektorja.

Splošno stavko so sklicali dan, preden bo v sredo zvečer parlament v Atenah potrjeval sporen zakon, ki predvideva občutno krčenje delovnih mest v javnem sektorju, med drugim v učiteljskih vrstah in v upravi na lokalni ravni. Brez tega zakona Grčija ne bo dobila naslednjega obroka posojila EU in Mednarodnega denarnega sklada (IMF), na katerega računa še ta mesec.

Odpustili bi 15.000 javnih uslužbencev

Mednarodni posojilodajalci od Grčije zahtevajo, da dokonča obljubljeno reformo razbohotenega javnega sektorja. Že letos naj bi v državi odpustili približno 4000 javnih uslužbencev, do konca leta 2014 pa 15.000.

Zakon, o katerem bodo poslanci glasovali v sredo, predvideva oblikovanje posebne sheme, v kateri naj bi že ta mesec pristalo 4200, do konca leta pa še več tisoč javnih uslužbencev. Ti bodo prvih osem mesecev na prisilnem dopustu in bodo prejemali 75 odstotkov svoje plače, nato pa naj bi bili premeščeni na druga delovna mesta.

Vodilni sindikat GSEE je zakon označil kot “nagrobni kamen” za grške delavce.

Potrditev zakona velja za velik preizkus koalicijske vlade konservativnega premiera Antonisa Samarasa in njegovega namestnika, socialista Evangelosa Venizelosa. Po nedavnem izstopu manjše koalicijske partnerke ima vlada trenutno v parlamentu tesno večino 155 od skupno 300 poslancev.

STA


Najbolj brano