V Grčiji nadaljevanje pogovorov o oblikovanju vlade

Grški predsednik Karolos Papuljas bo danes z vodji večine strank z izjemo skrajne desnice nadaljeval pogovore o oblikovanju vlade in s tem za rešitev političnega zastoja, v katerem se je Grčija znašla po predčasnih volitvah 6. maja. Tako naj bi bilo že danes jasno, ali bodo Grki dobili tehnično vlado ali pa jih junija čakajo nove predčasne volitve.

 Grški predsednik Karolos Papuljas bo danes z vodji večine strank z izjemo skrajne desnice nadaljeval pogovore o oblikovanju vlade  Foto: John Kolesidis
Grški predsednik Karolos Papuljas bo danes z vodji večine strank z izjemo skrajne desnice nadaljeval pogovore o oblikovanju vlade  Foto: John Kolesidis

ATENE>Karolos Papuljas je ob začetku zadnjega kroga pogovorov v ponedeljek zvečer predlagal oblikovanje tehnične vlade in nadaljevanje pogovorov danes. Po napovedih se bo grški predsednik danes zgodaj popoldne sešel s predstavniki šestih ali sedmih strank. Med njimi so voditelji konservativne Nove demokracije, socialističnega Pasoka in Demokratične leve stranke.

Po besedah predsednika Pasoka Evangelosa Venizelosa bodo skušali doseči dogovor o oblikovanju vlade, ki bi jo sestavljale ugledne in nepolitične osebnosti.

Da se bo pogovorov udeležil, je nakazal tudi vodja Demokratične leve stranke Fotis Kuvelis. Ta je sicer pred tem izjavil, da dogovora o vladi ne bo brez levičarske Sirize, ki pa sodelovanje v koaliciji odklanja. Stranka namreč zavrača dogovor Grčije z Evropsko unijo in Mednarodnim denarnim skladom o mednarodnem posojilu.

Ni pa, kot kaže, med predvidenimi udeleženci današnjega sestanka skrajne desničarske stranke Zlata zora, do sodelovanja s katero imajo voditelji posameznih strank zadržke.

Pred Grčijo so tako ključni pogovori o nadaljnjem razvoju dogodkov v državi, ki se nikakor ne uspe rešiti iz globoke dolžniške krize, vse bolj pa se pogreza tudi v politično krizo.

Država je namreč več kot teden dni po predčasnih parlamentarnih volitvah, ki so potekale ob velikem nezadovoljstvu državljanov s strogimi varčevalnimi ukrepi v zameno za dogovor za mednarodno posojilo, še vedno brez vlade. V kolikor dogovora do četrtka, ko se bo sestal parlament, ne bo, Grčijo najverjetneje junija čakajo še ene volitve.

A prav ta grška politična negotovost očitno skrbi mednarodne trge in postavlja pod vprašaj nadaljnjo grško prihodnost v območju evra.

STA


Najbolj brano