V Grčiji stavka 20.000 ljudi

Zaradi 24-urne splošne stavke zaposlenih v javnem in zasebnem sektorju so v Grčiji danes ostale zaprte šole in uradi, delo v bolnišnicah je zaradi stavke zdravnikov ohromljeno, moten pa je tudi javni promet. To je prva večja stavka v Grčiji in prvi preizkus za novo prehodno vlado premiera Lukasa Papademosa po njenem imenovanju pred tremi tedni.

Uradi, ministrstva, državna podjetja in šole so ostale zaprte Foto: Reuters
Uradi, ministrstva, državna podjetja in šole so ostale zaprte Foto: Reuters

ATENE> K splošni stavki, že šesti letos, sta zaradi varčevalnih ukrepov vlade pozvala sindikata zaposlenih v javnem in zasebnem sektorju ADEDY in GSEE, ki zastopata okoli milijon zaposlenih.

“Ne smemo si delati iluzij, varčevanje se bo v letu 2012 nadaljevalo in tudi mi se bomo mobilizirali, saj negotovost in grožnja zaradi brezposelnosti ostajata,” je za francosko tiskovno agencijo AFP dejal vodja GSEE Janis Panagopulos.

Zaprti uradi, državna podjetja in šole

Zaradi stavke je ustavljen trajektni promet, avtobusni in železniški promet v Atenah pa sta motena. Uradi, ministrstva, državna podjetja in šole so ostale zaprte. V javnih bolnišnicah zdravniki obravnavajo zgolj nujne primere.

Letalski promet pa po sredini odločitvi kontrolorjev letenja, da se ne bodo pridružili stavki, poteka nemoteno. Prav tako je danes odprta borza v Atenah, deluje pa tudi večina linij podzemne železnice v prestolnici, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Na ulice je prišlo 20.000 ljudi

Sindikati so za danes v središču Aten kot tudi v drugih grških mestih pozvali k protestnim shodom. Okoli poldneva se je pred parlamentom v prestolnici po ocenah policije zbralo približno 20.000 ljudi, ki so demonstrirali proti varčevalni politiki vlade. V Solunu se je po poročanju ameriške tiskovne agencije AP zbralo več kot 6000 ljudi.

Na ulicah Aten sicer že od jutra veljajo okrepljeni varnostni ukrepi, okoli vladnih poslopij pa so nameščeni policisti.

Je usoda Grčije res odvisna od EU?

Gre za prvo večjo stavko v Grčiji, odkar je Lukas Papademos v začetku novembra prevzel vodenje nove prehodne vlade. Papademos, nekdanji podpredsednik Evropske centralne banke (ECB), je že večkrat dejal, da njegova vlada ostaja zavezana uresničevanju zavez do EU ter da bo izpeljal potrebne reforme in boleče varčevalne ukrepe, da bi zadolženo državo rešil pred bankrotom.

Številni opazovalci menijo, da današnja stavka ne bo veliko spremenila, saj je usoda Grčije odvisna od pomoči Evropske unije in Mednarodnega denarnega sklada, zato bo morala vlada izvesti potrebne varčevalne ukrepe.

STA


Najbolj brano