V Egiptu se nadaljujejo aretacije islamistov

Egiptovska policija danes nadaljuje z aretacijami islamističnih voditeljev. Danes so med drugim aretirali vplivnega islamističnega klerika Safvata Hegazija ter tiskovnega predstavnika Muslimanske bratovščine Murada Alija.

V Egiptu se nadaljujejo aretacije islamističnih voditeljev Foto: Wikipedia
V Egiptu se nadaljujejo aretacije islamističnih voditeljev Foto: Wikipedia

KAIRO > Muslimanska bratovščina v luči zatrtja protestov medtem razmišlja o novi taktiki v boju proti začasnim oblastem.

Egiptovska policija je Safvata Hegazija, pomembnega klerika v zahodnem egiptovskem mestu Mersa Matruh, aretirala blizu libijske meje. Obtožujejo ga hujskanja k nemirom, ki so vodili do smrtonosnega nasilja, poroča egiptovska državna televizija, ki jo povzema nemška tiskovna agencija dpa.

Hegazi naj bi ob aretaciji nosil nikab, žensko oblačilo, ki prekriva ves obraz. Aretirali so ga iz zasede.

Hegazi je bil eden ključnih govorcev v dveh protestniških taborih v Kairu, v katerih so več tednov vztrajali privrženci odstavljenega islamističnega predsednika Mohameda Mursija, oblasti pa so jih nasilno izpraznile pred tednom dni.

Brez brade in v kavbojkah

Murada Alija so medtem pridržali v Kairu na letališču, od koder je nameraval odleteti v Italijo. Njegovo ime je bilo na seznamu oseb, ki so jim začasne egiptovske oblasti prepovedale potovanja v tujino. Tudi Ali je pred tem spremenil videz, saj si je namesto običajnih konservativnih oblačil nadel kavbojke, obril pa si je tudi brado.

Nove aretacije sledijo, potem ko je v torek egiptovska policija aretirala vrhovnega voditelja Muslimanske bratovščine Mohameda Badieja. Odkar je bil Mursi odstavljen, so aretirali že več sto egiptovskih islamističnih voditeljev.

Muslimanska bratovščina medtem razmišlja o novih taktikah v boju proti začasnim oblastem. V zadnjih dneh so namreč zaradi strahu pred nasiljem več shodov odpovedali, več protestniških shodov pa so napadli lokalni prebivalci.

Tako naj bi v prihodnje proteste pripravljali “spontano in decentralizirano”, poroča dpa. Ob tem so v Muslimanski bratovščini svojim podpornikom sporočili, da je njihova “dolžnost”, da ne popuščajo, pač pa se vsak dan udeležujejo različnih protestniških aktivnosti. Prav tako so jim naročili, naj dokumentirajo kršitve človekovih pravic s strani varnostnih sil.

Podpornica začasnih oblasti v Egiptu Savdska Arabija pa je na drugi strani svet pozvala k podpori s strani vojske postavljeni vladi. “Pričakujemo, da bo mednarodna skupnost podpirala prizadevanja egiptovske vlade v njenih prizadevanjih za to, kar vsi želimo - varnost, stabilnost in blaginjo,” je dejal savdski zunanji minister, princ Saud al Faisal.

Kaj bo z denarjem

Mednarodno skupnost je princ Saud ob tem pozval, naj ne sprejema ukrepov, ki bi lahko ogrozili napore egiptovske vlade za stabilizacijo države.

Poziv prihaja nekaj ur, preden se bo v Bruslju začelo zasedanje zunanjih ministrov držav članic EU. Večina analitikov verjame, da bodo ministri ostro obsodili nasilje v Egiptu, a ne bodo sprejeli nobenih sankcij.

Zaradi dogajanja v državi je na kocki skoraj pet milijard evrov vreden program pomoči v posojilih in garancijah, ki jih je EU Egiptu obljubila za obdobje 2012-2013. Savdski zunanji minister je sicer že v ponedeljek zatrdil, da so arabske in islamske države pripravljene vskočiti in pomagati Egiptu, če bi mu zahodne države odrezale pomoč.

Vlada v Rijadu je po odstavitvi Mursija že napovedala pet milijard dolarjev pomoči Egiptu. Podobno so se zatem odločili še v Kuvajtu in v Združenih arabskih emiratih, s čimer so skupaj omenjene tri države oblastem v Kairu zagotovile že 12 milijard dolarjev.

STA


Najbolj brano