V DNS zaskrbljeni nad odpuščanjem in slabšanjem delovnih pogojev novinarjev

V Društvu novinarjev Slovenije (DNS) poudarjajo, da z veliko zaskrbljenostjo spremljajo zadnje dogodke v slovenskih medijih. Po odpuščanjih v Žurnalu in zamenjavi predsednika uprave Dela Jurija Giacomellija društvo poziva uprave medijskih podjetij, naj krize medijske industrije ne izkoriščajo za odpuščanja in slabšanja delovnih pogojev novinarjev.

 Foto: STA
Foto: STA

LJUBLJANA> V DNS pozivajo uprave medijskih podjetij, naj vprašanja nujnih prestrukturiranj v poslovnih modelih medijev rešujejo v dialogu z uredništvi in ne z "enostranskimi potezami".

Kot navajajo v društvu, večina splošno-informativnih medijev v Sloveniji še vedno nima strateških lastnikov, ki bi se na krizo odzvali z "veliko bolj strateškimi potezami in ne gasilskimi akcijami", med katerimi je običajno tudi odpuščanje ali drugačni rezi v novinarsko delo, ki vodijo v padec kakovosti.

Upravni odbor DNS poziva tudi aktive po posameznih medijih, naj pripravijo "nujno potreben pregled stanja" v njihovih medijskih podjetjih in z njim seznanijo centralo, obenem pa naj preučijo tudi predvidene ukrepe uredništev in uprav, ki so potrebni za preživetje kriznega obdobja.

Poudarjajo tudi, da niso zaskrbljeni le zaradi potencialne izgube delovnih mest, ampak tudi zato, ker jih je ob dejstvu, da je prezaposlovanje k drugim medijem skrajno oteženo, strah, da bo takšen razvoj dogodkov v medijih škodil predvsem pravici državljanov do obveščenosti.

Ob tem so v DNS spomnili na zamenjavo predsednika uprave Dela. "Ker lastniki niso bili sposobni verodostojno pojasniti razlogov menjav v največjem mediju in ker lastniške in dolžniške razmere v Pivovarni Laško dopuščajo potencialni državni vpliv, so se pojavila ugibanja o morebitnih političnih ozadjih," navajajo v društvu in dodajajo, da bodo z veliko pozornostjo spremljali razvoj dogodkov.

Žurnal le začetek?

V podjetju Žurnal Media pa se je že pred tem odvil drugi val odpuščanj redno zaposlenih in honorarnih novinarjev, izpostavljajo v DNS. Ob tem podjetje pozivajo, naj zaposlenim in honorarnim sodelavcem zagotovi vse pravice v skladu z zakonodajo in pogodbami, založnike pa, naj ponovno pristopijo k pogajanjem za poklicno kolektivno pogodbo, ki naj vključuje tudi minimalen nabor pravic honorarnih sodelavcev.

Podobni "črni scenariji" se lahko odvijejo tudi v nekaterih drugih medijih, so še zapisali v društvu. Po njihovem mnenju ne gre le za s splošno gospodarsko in socialno krizo povezane okoliščine, ampak za izid popolne neurejenosti slovenske medijske krajine.

"Če se bodo procesi z nezmanjšanim tempom odvijali naprej, bomo v Sloveniji že kmalu lahko gledali pravo malo medijsko pogorišče," opozarjajo v DNS. Na tem pogorišču bodo ostali le redki mediji s strateškimi lastniki, ali pa bodo "pod perutjo državnega podjetja, kot Planet TV, ki v teh negotovih časih uživa vso varnost državnega zavetja in pomoči" kljub pravnim pomislekom. "Četudi je to morda v interesu nosilcev moči, zagotovo ni v interesu družbe in njenih državljanov," so še poudarili v društvu.

STA


Najbolj brano