V DL menda za prodajo državnega deleža v Luki Koper

Vodje koalicijskih strank, ki se sestajajo pri premierki Alenki Bratušek, imajo več odprtih tem, od iskanja novih ministrov do koalicijske pogodbe. Očitno jim vse večje težave povzročajo različna stališča glede privatizacije, medtem ko združevanju gospodarskega in finančnega resorja, o čemer danes špekulirajo nekateri mediji, niso naklonjeni.

V DL Gregorja Viranta naj bi bili  naklonjeni prodaji državnega deleža v Luki Koper, če se pred tem sprejme zakon o vzpostavitvi pristaniške uprave v koprskem pristanišču Foto: Nebojsa Tejic
V DL Gregorja Viranta naj bi bili naklonjeni prodaji državnega deleža v Luki Koper, če se pred tem sprejme zakon o vzpostavitvi pristaniške uprave v koprskem pristanišču Foto: Nebojsa Tejic

LJUBLJANA > Še pred kolegijem predsednikov koalicijskih strank in vodij poslanskih skupin se je pri premierki mudil prvak Desusa Karl Erjavec, ki se je želel pogovoriti glede iskanja novega ministra za zdravje. Koalicijski partnerji ocenjujejo, da je za iskanje tega ministra glede na koalicijsko pogodbo pristojen Desus. V stranki trdijo, da imajo nekaj možnih kandidatov, a Erjavec meni, da bi ta resor morala prevzeti najmočnejša in največja stranka.

Kakšen je izkupiček pogovora Erjavca in premierke, za zdaj ni jasno, a tudi ostali koalicijski partnerji opozarjajo, da je treba ministra poiskati čim prej. Prav tako novega ministra za gospodarstvo.

Prvak DL Gregor Virant je spomnil, da DL že dva meseca vztraja pri tem, da morajo čim hitreje imenovati omenjena ministra. A zaradi stalnih strankarskih špekulacij in kalkulacij do tega žal ne pride, je dejal Virant, ki ugotavlja, da je to zdaj že kar resna težava.

Vprašanje privatizacije je najtrši oreh

Po pisanju današnjega Dnevnika je najtrši oreh pri usklajevanju koalicijske pogodbe vprašanje privatizacije. SD naj bi po pisanju časnika želela začasno prekiniti privatizacijske postopke za državne deleže v infrastrukturnih podjetjih, med katerimi je najbolj izpostavljen Aerodrom Ljubljana. V DL naj bi bili medtem naklonjeni prodaji državnega deleža v Luki Koper, če se pred tem sprejme zakon o vzpostavitvi pristaniške uprave v koprskem pristanišču.

Spet naj bi koalicijski partnerji na plano potegnili tudi vprašanje združitve HSE in Gen Energije, obeh stebrov slovenske energetike, čeprav se ta predlog periodično neuspešno pojavlja vse od razdružitve obeh stebrov. Novi reaktor v Nuklearni elektrarni Krško naj ne bi bil več v besedilu pogodbe. Kopja naj bi se lomila tudi pri infrastrukturnih investicijah in porazdelitvi teh nalog po resorjih.

Omenja se združitev finančnega in gospodarskega ministrstva

Spet se omenja tudi možnost združitve finančnega in gospodarskega ministrstva. Minister za finance Uroš Čufer trenutno začasno opravlja tudi naloge ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo.

Večina koalicijskih partnerjev združevanju omenjenih ministrstev ni naklonjena, prav tako s temi informacijami niso seznanjeni. Tako pomembna resorja bi namreč morala voditi dva “močna” ministra, opozarjajo.

Predvsem zaradi razhajajočih se stališč DL in SD se koaliciji zatika pri privatizaciji.

Ni še strategije za upravljanje kapitalskih naložb

Dokler nimajo strategije za upravljanje kapitalskih naložb, v Sloveniji ne more biti jasno “kaj bo s tem počela”, glede vztrajanja pri tem, da se odloži prodaja infrastrukturnih podjetij, pravi prvak SD Igor Lukšič. “To je lahko samo lahek plen tistim, ki so v nizkem startu pripravljeni, da se to razdeli,” je dejal.

Pojasnil je tudi, da sta se s prvim možem Holdinga Slovenskih elektrarn (HSE) Blažem Košorokom pogovarjala o tem, kako on vidi razvoj energetike, v povezavi s koalicijsko pogodbo. Zatrdil je, da se o združitvi Gen Energije in HSE nista pogovarjala.

Na današnji kolegij je prišel tudi predsednik DZ Janko Veber.

STA


Najbolj brano