V BiH že več kot deset mrtvih

Poplave v Bosni in Hercegovini so zahtevale že najmanj enajst smrtnih žrtev. V Doboju so po delnem umiku naraslih voda našli šest trupel, že pred tem pa so iz države poročali o petih smrtnih žrtvah.

Od petka zvečer potekajo evakuacije prebivalcev Obrenovca v športne dvorane, šole in druga zasilna zatočišča v Beogradu Foto: Blic
Od petka zvečer potekajo evakuacije prebivalcev Obrenovca v športne dvorane, šole in druga zasilna zatočišča v Beogradu Foto: Blic

BEOGRAD, LJUBLJANA, SARAJEVO, SLAVONSKI BROD > Reševalne akcije se medtem nadaljujejo in v Banja Luko je danes prispela tudi pomoč iz Slovenije.

V BiH so razmere med drugim izredno kritične v Bijeljini na vzhodu države, kjer je popustil nasip ob reki Savi in je voda zalila to drugo največje mesto v Republiki srbski. Tu na evakuacijo po besedah župana Mića Mičića čaka približno 10.000 ljudi. Zaradi narasle Save je po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina ogrožena tudi celotna Bosanska posavina, še posebej Bosanski Šamac in Domaljevac, ki sta že pod vodo.

V omenjenih treh krajih potekajo evakuacije prebivalstva. V Doboju in Maglaju, ki sta še vedno pod vodo, se je mogoče premikati le s čolni in nimajo niti elektrike niti pitne vode. V številnih delih BiH varnost ogrožajo tudi zemeljski plazovi, ki so se začeli sprožati zaradi dolgotrajnega deževja. Nemoten promet je le južno od Sarajeva.

...

Po besedah pomočnika ministra BiH za zaščito in reševanje Samirja Agića je na takšen ali drugačen način ogroženih najmanj 1,2 milijona ljudi. Število smrtnih žrtev se nenehno dviguje, spletni portal Klix.ba poroča že o 16 mrtvih v poplavah.

Tako kot Srbiji so številne države priskočile na pomoč v poplavah tudi BiH, v izvajanje evakuacij prebivalstva so se vključile tudi sile Eufor. Med drugim so pomoč napovedale Slovenija, Hrvaška, Luksemburg, Avstrija in ZDA.

Slovenija je v BiH poslala dve enoti s čolni za reševanje in z 12 pripadniki civilne zaščite, helikopter vojske s posadko ter policijski helikopter z dvema posadkama. Kot je povedal vodja ekipe Jernej Hudohmet, so danes opoldne prispeli v Banja Luko, od koder jih bodo lokalni pristojni poslali v kraje, kjer jih najbolj potrebujejo.

Zaradi nadaljnjega naraščanja Save pri obmejnih Slavonskem Šamcu in Sikirevcih so danes razglasili izredne razmere tudi v Brodsko-posavski županiji na vzhodu Hrvaške. Ogrožen je tudi Slavonski Brod, kjer beležijo rekordne vodostaje.

Ogrožena območja je danes obiskal hrvaški premier Zoran Milanović in se zahvalil vsem, ki so se priključili akciji utrjevanja nasipov. Kot je dejal, je država zaenkrat naredila največ, kar je mogla, za razbremenitev tega območja, med drugim pa je poslala tudi reševalne ekipe v Srbijo in BiH.Slovenski pripadniki civilne zaščite so že na terenu in pomagajo prizadetim v poplavah v Srbiji ter Bosni in Hercegovini. Stanje je zelo resno, zato se je Slovenija odločila za dodatno pomoč.

Dodatna pomoč Srbiji

V Srbijo danes odhajajo še štiri ekipe pripadnikov civilne zaščite in Uprave RS za zaščito in reševanje s štirimi čolni, šestimi vozili in drugo opremo.

Slovenija je Srbiji že v petek poslala dve muljni črpalki in 19 pripadnikov civilne zaščite, BiH pa dve enoti s čolni za reševanje in z 12 pripadniki civilne zaščite, helikopter vojske s posadko ter policijski helikopter z dvema posadkama.

Kot je danes pojasnil minister za obrambo Roman Jakič, so se na poziv srbske vlade in tamkajšnje civilne zaščite ter v okviru mednarodnega sodelovanja na ravni EU odločili za napotitev dodatne pomoči.

Tako danes iz državnega logističnega centra v Rojah v Srbijo odhaja še skupaj 26 pripadnikov civilne zaščito s štirimi čolni, šestimi vozili in drugo potrebno reševalno opremo. V popoldanskih urah se bo v reševanje v Srbiji vključil tudi helikopter Slovenske vojske z eno posadko s Kosova.

Pričakujejo še drugi poplavni val

“Problem pa je, da ni kam prečrpavati vode. Iz vode v vodo se ne da. Strašne poplave so in pričakujemo še drugi poplavni val, glede na to da so pod udarom Češka, Avstrija in Madžarska,” je razmere na terenu opisal minister Jakič.

V Srbiji je najhuje na območju Obrenovca nedaleč od Beograda, kjer se zlivata reki Kolubara in Sava. Tja je danes zgodaj zjutraj prispela prva slovenska skupina pripadnikov civilne zaščite, ki pomaga pri črpanju vode iz Termoelektrarne Nikola Tesla, da je ne bi zalilo.

“Območje je vse poplavljeno in je zelo težko dostopno,” je povedal vodja enote Janez Melanšek. Od petka zvečer potekajo evakuacije prebivalcev Obrenovca v športne dvorane, šole in druga zasilna zatočišča v Beogradu.

A dodatno zadeve ovira naval ljudi z drugih delov države. “Vsak hoče pomagati. Zadeva je neorganizirana in upam, da se bo to kmalu začelo normalizirati,” je povedal. “Ko smo poskušali priti po najkrajši poti v Obrenovac, smo zašli v dolgo kolono, zato smo se morali obrniti in najti novo pot.”

Po navedbah vodje srbskega sektorja za izredne razmere Predraga Marića je Sava pri omenjeni termoelektrarni prebila nasip v dolžini približno 100 metrov. Opozoril je, da če jim tega ne bo uspelo pravočasno sanirati, bi popoldne lahko imeli v Obrenovcu še hujšo situacijo. “V Obrenovcu bijemo bitko s časom,” je dejal po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug.

Iz tega mesta so doslej evakuirali približno 4000 ljudi. Po drugi strani so se v Šapcu razmere po besedah Marića nekoliko umirile. Nasipi so ojačani, za kar se je zahvalil vsem prostovoljcem, med drugim tudi iz Slovenije. Kljub temu delo še ni zaključeno, saj je treba razmere v Šapcu, pa tudi v Sremski Mitrovici, pozorno spremljati, je opozoril.

V petek poročali o najmanj pet mrtvih

O številu žrtev pa ne bo govoril, vse dokler se ne bo voda umaknila. V petek zvečer so iz Srbije poročali o najmanj petih mrtvih.

Reševalne ekipe so danes prvič dosegle Krupanj, kjer je okoli 200 hiš zravnanih z zemljo. Močno poplavno ogrožena kraja sta še Lajkovac in Loznica, kjer poplavljata reki Sava in Drina. Poplavljeni so tudi Svilajnac, Jagodina, Paračin, Ćuprija, Smederevska Palanka in ostali kraji ob Zahodni Moravi. Poplavljeni so tudi kraji okrog Smedereva.

Zaradi kritičnih razmer na slovenskem zunanjem ministrstvu odsvetujejo potovanja v Srbijo oziroma na območja, ki so poplavljena. Tistim, ki se kljub temu odpravljajo na pot v Srbijo ali se tam že nahajajo, pa svetujejo, da v zvezi z razmerami v krajih, kamor potujejo, in glede prevoznosti cest redno spremljajo medije in spletno stran Avto moto zveze Srbije www.amss.org.rs.

Po vsej državi medtem zbirajo pomoč za prizadete v poplavah, med drugim je k temu vernike pozval srbski patriarh Irinej. Vedno več pomoči je tudi iz drugih držav, med drugim so Srbiji na pomoč priskočile poleg Slovenije še Francija, Bolgarija, Nemčija, Madžarska, Avstrija, Hrvaška, Češka, Rusija, ZDA in Izrael. Po drugi strani so se očitno že tudi pojavile zlorabe, kot so močno povečanje cen pitne vode in hrane.

Slovenskim državljanom, ki se nahajajo na prizadetih območjih, na zunanjem ministrstvu svetujejo izredno previdnost in upoštevanje navodil lokalnih organov pri izvajanju ukrepov reševanja in zaščite. Prizadeti slovenski državljani se lahko za nudenje konzularne pomoči in morebitne dodatne informacije obrnejo tudi na slovensko veleposlaništvo v Beogradu.

STA


Najbolj brano