V drugem polčasu premagali slabe ocene

Slovenija je uspešno izdala za milijardo dolarjev petletnih obveznic in za 2,5 milijarde dolarjev 10-letnih dolarskih obveznic. Vse kaže, da udarec, ki ga je Slovenija doživela v torek, ko je bonitetna agencija Moody's znižala oceno za slovenski državni dolg, le ni bil tako hud, kot je sprva kazalo. Tuji analitiki pa opozarjajo, da Slovenijo ta uspeh ne sme uspavati, saj si je z njim le kupila dodaten čas za izvedbo reform.

Torkova prekinitev  izdaje slovenskih obveznic je sprva napovedovala hudo klofuto  Sloveniji, a se je včeraj izkazalo, da udarec ni tako močan
Torkova prekinitev izdaje slovenskih obveznic je sprva napovedovala hudo klofuto Sloveniji, a se je včeraj izkazalo, da udarec ni tako močan  

LJUBLJANA > Petletne dolarske obveznice je Slovenija izdala s kuponsko obrestno mero 4,75 odstotka, 10-letne dolarske obveznice so bile izdane s kuponsko obrestno mero v višini 5,85 odstotka. Kupci petletnih obveznic bodo imeli 4,95-odstotni donos do dospetja, kupci desetletnih obveznic pa šestodstotni donos do dospetja.

Udarec Moody'sa ni bil tako hud

Za slovenske obveznice je kljub torkovemu znižanju bonitete s strani Moody's prispelo kar za več kot 16 milijard dolarjev naročil. Začeten donos oziroma pribitek za petletno slovensko obveznico je znašal 5,125 odstotka, za desetletno pa 6,25 odstotka. Borzni analitiki ocenjujejo, da Sloveniji znižanje ratinga očitno ni škodilo. Bonitetna agencija Moody's je oceno Slovenije znižala za dve stopnji, s čimer je slovenski dolg uvrstila med špekulativne naložbe. Zaradi novice o spremembi ocene je Slovenija za v torek predvideni zaključek izdaje slovenske dolarske obveznice odložila na včeraj, ko je znova odprla knjigo naročil.

Moody's je znižanje ocene objavil nekaj ur pred koncem trgovanja, kar ni v skladu z običajno prakso. To pa je pri mnogih vlagateljih in poznavalcih sprožilo različne dvome o korektnosti bonitetne agencije, ki je bila v preteklosti deležna številnih tožb zaradi svoje nekorektnosti, pa tudi poravnav na sodiščih.

Bonitetna hiša Moody's je kot razlog za znižanje ocene slovenskega državnega dolga navedla razmere v bančnem sektorju in ocene o povišani verjetnosti potrebe po zunanji pomoči. Obeti ostajajo negativni.

S&P ne bo sledila

Bonitetna agencija Standard & Poor's ocenam agencije Moody's ne bo sledila. Za napovedano izdajo petletne in desetletne dolarske obveznice je izdala dolgoročno bonitetno oceno A-, poroča Reuters. Analitiki pri S&P pravijo, da je ocena posledica pričakovanj, da bo Slovenija nadaljevala fiskalno konsolidacijo. Ocena je podprta tudi s dejstvom, da ima Slovenija odprto in relativno premožno gospodarstvo.

Slovensko finančno ministrstvo dogajanja ni komentiralo, menda ga bo danes. Tuji analitiki pravijo, da je to, vsaj kratkoročno, pozitivna novica za Slovenijo. Prodaja je dobra novica za Slovenijo, vsaj za kratek čas, saj si je s tem slovenska vlada kupila čas za izvedbo reform. Vendar hkrati opozarjajo, da slovenska vlada zdaj ne sme zaspati na tem uspehu. Pripraviti mora ambiciozen reformni program, Slovenija pa potrebuje spremembo svojega gospodarskega modela.

Slovenija brez pomoči?

Malo verjetno je, da bo Slovenija v kratkem potrebovala pomoč evropskega reševalnega mehanizma, ocenjujejo strategi pri investicijski banki Morgan Stanley. Njihova ocena izhaja iz dejstva, da bo Slovenija verjetno ohranila dostop do finančnih trgov. “Načrtovana izdaja obveznice ustvarja prostor za uvedbo strukturnih reform,” so zapisali v sporočilu, ki ga povzema poslovno-informacijski portal Bloomberg.

SONJA RIBOLICA in agencije


Najbolj brano