Uvod v napet teden brez Janeza Janše

Na večernem sestanku političnega vrha, ko naj bi prvaki strank umiril strasti pred začetkom tedna, odločilnega za referendumsko zakonodajo in fiskalno pravilo, ni bilo Janeza Janše. Bil je zadržan, so pojasnili v stranki.

Nedeljsko iskanje kompromisa  o fiskalnem pravilu
Nedeljsko iskanje kompromisa o fiskalnem pravilu  

LJUBLJANA>Sestanek vodstev vseh političnih strank je bil s 25. aprila prestavljen na včeraj zvečer prav zaradi udeležbe vodstva SDS. Na sestanek sta včeraj prišla vodja poslancev SDS Jože Tanko in podpredsednik Zvone Černač, ni pa bilo predsednika SDS Janeza Janše. Njegovo odsotnost so v delu koalicije razumeli kot slabo sporočilo.

Predsednica vlade Alenka Bratušek je sestanek političnega vrha sklicala, da bi predstavila posledice vpisa fiskalnega pravila v ustavo že z letom 2015. Za spremembo letnice na 2017 bi bilo treba besedilo fiskalnega pravila poslati nazaj na ustavno komisijo, čemur v opoziciji nasprotujejo. Sestanek se je zavlekel pozno v večer, končnega dogovora med strankami do zaključka naše redakcije še ni bilo.

Pred političnim vrhom in nato še enkrat po njem se je sestala koalicija in pričakovati je bilo, da bodo za danes pripravili naslednji scenarij: predsednik DZ bi prekinil izredno sejo, na kateri bi odločali o spremembi referendumske zakonodaje, in tako - v skladu z zahtevami opozicije - dali prednost fiskalnemu pravilu, ki bo prišlo na vrsto v torek. Če obravnave referendumske zakonodaje ne bi prekinili, bi namreč opozicija današnje odločanje o spremembi ustave obstruirala. To pa bi pomenilo, da DZ nikakor ne bi mogel zbrati dvotretjinske večine za spremembo ustave.

SLS je sejo o referendumu želela prestaviti, ker meni, da je prioriteta odločanje o fiskalnem pravilu in drugih javnofinančnih ukrepih, ki jih mora Slovenija poslati v Bruselj še ta teden. V SLS vztrajajo tudi, da mora letnica za uveljavitev zlatega fiskalnega pravila ostati 2015. V SDS pa bolj kot letnico problematizirajo obnašanje koalicije, ki ga razumejo kot izmikanje temu, da bi do vpisa fiskalnega pravila v ustavo sploh prišlo. Številke za leti 2015 in 2017 so za koalicijo zaradi proračunskega primanjkljaja še vedno problematične, pravi podpredsednik SDS Zvone Černač: “V 2015 800 milijonov, v 2017 pa 400, torej po tej logiki ne pridemo do uravnoteženih financ do leta 2020, kar je nesprejemljivo. Pomemben je signal, da se zavemo problema in začnemo sprejemati ukrepe za uravnoteženje javnih financ.”

Gregor Virant je na sestanek prišel v prepričanju, da ne bi smelo biti problema pri iskanju kompromisa. “Glede referenduma smo že dolgo vse dogovorjeni in res mi ni jasno, zakaj bi si nekdo zdaj premislil in glasoval drugače,” je dejal. Pri fiskalnem pravilu pa se po njegovem lahko najde kompromis: “Če so nekateri za leto 2015, nekateri za leto 2017, vmes je še leto 2016, in to bi bil lep kompromis. DL bi pristala na katerega koli od teh predlogov, samo da končno nekaj naredimo.”JK


Najbolj brano