Ustavili dobavo zdravil v bolnišnicah v Izoli in na Jesenicah

Kemofarmacija je zaradi neplačevanja računov v sredo ustavila dobavo zdravil in zdravstvenega materiala splošnima bolnišnicama v Izoli in na Jesenicah. Na današnji novinarski konferenci so predstavniki Splošne bolnišnice Jesenice povedali, da so razmere dramatične, v dveh tednih jim bo zmanjkalo zdravil, ki so nujna za izvajanje operacij.

Kemofarmacija je zaradi neplačevanja računov v sredo ustavila dobavo zdravil in zdravstvenega materiala splošnima bolnišnicama v Izoli in na Jesenicah Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Kemofarmacija je zaradi neplačevanja računov v sredo ustavila dobavo zdravil in zdravstvenega materiala splošnima bolnišnicama v Izoli in na Jesenicah Foto: Tomaž Primožič/Fpa

JESENICE, IZOLA> Zaradi hudih likvidnostih težav, ki izhajajo iz vladnih varčevalnih ukrepov, jeseniška bolnišnica svojim dobaviteljem dolguje štiri milijone evrov, od tega je 2,8 milijona evrov že zapadlih obveznosti. Bolnišnica ni sposobna plačati računov, zato je v sredo dobavo ustavil največji dobavitelj Kemofarmacija, ki je dobavljal številna nujna zdravila, med njimi tudi taka za zdravljenje okužb in oživljanje pacientov.

Stanje je dramatično

“Brez zdravil za oživljanje, kot je adrenalin, se mi pravzaprav ne smemo lotiti nobene operacije. To pomeni, da kirurgija in urgenca ne moreta delati. Stanje je dramatično,” je opozoril predstojnik kirurške službe v bolnišnici Janez Pšenica in poudaril, da imajo rezerv le za približno dva tedna, potem lahko bolnišnico kar zaprejo.

Edina rešitev je, da vlada ali zavarovalnica zagotovita denar. “Potreben je interventen ukrep in dokapitalizacija bolnišnic,” je pristojne pozval direktor bolnišnice Igor Horvat, ki skupaj z direktorji ostalih splošnih bolnišnic že dve leti opozarja, da je treba sistemsko rešiti zdravstveni sistem. “Stanje v slovenskem zdravstvu je kritično,” je opozoril.

Jeseniška bolnišnica je še pred letom in pol tekoče poravnavala obveznosti do dobaviteljev. V zadnjem letu pa se je likvidnost, to je sposobnost sprotnega plačevanja dobaviteljev, bistveno spremenila. “Najbolj drastično spremembo pomeni sklep vlade, da se polovico dvanajstine prenese iz februarja v marec. To pomeni izpad 1,3 milijona evrov in že v tako slabi likvidnosti situaciji je to kaplja čez rob,” je opozorila strokovna direktorica bolnišnice Sandra Tušar.

S ponovnim triodstotnim znižanjem cen zdravstvenih storitev glede na sklepe vlade, zamikom plačil opravljenih storitev in in težav pri dogovarjanju z dobavitelji so se razmere tako zaostrile, da je resno ogroženo kakovostno zagotavljanje ustrezne obravnave pacientov, opozarjajo v bolnišnici. “Zaustavitev dobav pomeni veliko prelomnico pri delovanju bolnišnice, zalog materiala je le za približno 600.000 evrov,” je opozoril Horvat.

Kemofarmacija dobavlja nujna zdravila za preprečevanje okužb in zdravila za oživljanje

Bolnišnica nekaterih nujnih zdravil, ki jih je dobavljala Kemofarmacija, tudi ne more dobiti pri drugih dobaviteljih, saj jih na slovenskem tržišču ni. Gre za nujna zdravila za preprečevanje okužb in zdravila za oživljanje, kot so adrenalin, atropin in noradrenalin, brez katerih ni varno voditi operacij. “Kot bolnišnica brez likvidnostnih sredstev teh zdravil preprosto ne moremo kupiti,” je opozorila Tušarjeva.

Finančno stanje bolnišnice je kritično tudi sicer. V bolnišnici vsako leto zmanjšujejo stroške porabe in naredijo več za manj denarja. Zdaj pa rezerv ni več. “Pacienti likvidnostnih težav še ne občutijo, ne plačujemo pa dobaviteljev in ne obnavljamo opreme, ki je na 80 do 90 odstotkih iztrošenosti,” pojasnjuje Horvat. Skrbi ga, da bodo tudi drugi dobavitelji postopali enako kot Kemofarmacija.

Horvat: Postrgali bomo ves denar, da bomo marca lahko zagotovili plače

“Poleg tega bomo postrgali ves denar, da bomo marca sploh lahko zagotovili plače,” je povedal Horvat in pojasnil, da zmanjšanje plač zaposlenim tudi ni mogoče, saj ti ne prejemajo nobenih dodatkov, ki niso zakonsko določeni. Če bi posegli v plače, bi kršili zakonodajo. “Vladni ukrepi namreč niso usklajeni z zakoni,” je opozoril Horvat.

Potrebna je sistemska rešitev zdravstvenega sistema, v katerem je velik problem neenakomerno financiranje bolnišnic. Zaradi tega so splošne bolnišnice v globokih minusih, specializirane in terciarne ustanove pa imajo višek denarja, pojasnjuje direktor jeseniške bolnišnice.

STA


Najbolj brano