Usoda zakona za uravnoteženje javnih financ znana okrog 16. ure

Predstavniki policijskih sindikatov in vlade danes odločajo o predlogu sporazuma o zahtevah policistov, ki med drugim predvideva umik referendumske pobude o zakonu za uravnoteženje javnih financ.

Andrej Vizjak Foto: Tamino Petelinšek/Sta
Andrej Vizjak Foto: Tamino Petelinšek/Sta

LJUBLJANA> Ali bo sporazum danes podpisan in pobuda umaknjena, bo najverjetneje znano šele okoli 16. ure, ko naj bi se predstavniki obeh strani dobili v državnem zboru.

Vladni in sindikalni pogajalci so po slabih dveh tednih v torek uskladili dopolnjeno besedilo sporazuma, ki so ga sicer parafirali že pred tednom dni. Takrat do podpisa sporazuma ni prišlo, ker je bil po mnenju članstva obeh policijskih sindikatov nesprejemljiv. Dodatna pogajanja so prinesla nekaj sprememb v korist policistov, ki pa so po besedah ministra za delo Andreja Vizjaka tudi za vlado še vzdržne.

Po poročanju Radiotelevizije Slovenija je Vizjak po delovnem posvetu vlade v Moravskih Toplicah povedal, da bo dogovor veljal, če se bosta z njim strinjala policijska sindikata. Verjetnost za to je po ministrovih besedah velika.

Če bodo vlada in organi obeh sindikatov dogovor potrdili, bi že danes lahko sledil podpis sporazuma in s tem tudi umik pobude za referendum o zakonu za uravnoteženje javnih financ. Kot je povedal predsednik Policijskega sindikata Slovenije Radivoj Uroševič, bo več znano okoli 16. ure, ko naj bi se vsi dobili v DZ. Do takrat pa ne bodo dajali informacij.

Po torkovih pogajanjih ne Vizjak ne predstavniki policijskih sindikatov o podrobnostih sporazuma niso želeli govoriti. Vizjak je povedal le, da predlog dogovora vključuje tudi umik referendumske pobude ter da so v zadnjih dneh že oblikovali tudi vsebinska stališča glede normativnega dela kolektivne pogodbe za policiste, do katerih se bodo ravno tako opredelili danes.

Minister kljub temu dopušča možnost, da bi se ponovil scenarij iz prejšnjega tedna, ko že parafiranega sporazuma nato niso podpisali - takrat zaradi nasprotovanja članstva sindikatov, tokrat pa Vizjak dopušča možnost, da bi se tak scenarij lahko zgodil na vladni strani.

Če bi se uresničil scenarij, ko ena od strani ne bi pristopila k podpisu sporazuma, bi po Vizjakovih besedah gotovo sledilo nadaljevanje zbiranja podpisov za referendum o zakonu za uravnoteženje javnih financ, ustavna presoja referendumske pobude in negotove razmere v Sloveniji. V primeru dogovora pa bi sledila objava zakona v uradnem listu, kar bi omogočilo uveljavitev varčevalnih ukrepov.

STA


Najbolj brano