Usoda večine talcev v Alžiriji neznana

Vlade zahodnih držav so zaskrbljene za usodo več deset tujcev, ki so jih islamski skrajneži v sredo zajeli na plinskem polju na jugu Alžirije. V napeti reševalni akciji alžirske vojske je namreč v četrtek po navedbah oblasti več ljudi izgubilo življenje, veliko število talcev pa naj bi rešili. Natančne številke niso znane.

Fotografija je simbolična Foto: Bruno Domingos
Fotografija je simbolična Foto: Bruno Domingos

ALŽIR> V kompleksu na odročnem plinskem polju In Amenas so islamistični skrajneži - domnevno zaradi francoskega posredovanja v Maliju - zadrževali več sto talcev. Po nekaterih podatkih naj bi bilo med njimi 41 tujcev, a številka ni potrjena. Jasno je le, da prihajajo iz več držav, med drugim iz Francije, Norveške, ZDA, Velike Britanije, Japonske, Avstrije, Romunije in Filipinov.

Glede na podatke alžirskih virov je bilo med četrtkovo operacijo osvobojenih skoraj 600 lokalnih delavcev in štirje tujci - dva iz Velike Britanije in po eden iz Francije in Kenije. Nekemu moškemu iz Irske naj bi uspelo pobegniti, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Japonsko podjetje JGC, ki je eno izmed podjetij, ki nadzorujejo plinski kompleks, je danes sporočilo, da so na varnem trije njihovi japonski uslužbenci in filipinski delavec, kaj se je zgodilo s preostalimi 74, pa ni znano. Usode večine svojih državljanov na območju ne poznajo niti druge države.

Vlade zahodnih držav so izrazile kritiko na račun vojaške operacije in politike obveščanja alžirskih oblasti. Japonska vlada je sporočila, da o reševalni operaciji sploh ni bila obveščena. Po prvih podatkih sta med mrtvimi dva Japonca, trije so na prostosti, usode 14 pa ne poznajo.

Norveški premier Jens Stoltenberg je sporočil, da je njegova vlada alžirsko uradno pozvala, naj zadrži vojaško posredovanje za zaščito talcev, ta pa ga je nato obvestila, da reševanje že poteka, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Potem ko je zaradi razmer v Alžiriji britanski premier David Cameron v četrtek prestavil za danes napovedani govor o prihodnosti Velike Britanije v EU, je tudi japonski premier Šinzo Abe skrajšal svoj današnji obisk v Indoneziji.

Alžirska vojska je doslej prevzela nadzor le nad delom kompleksa na jugu Alžirije. Kot je v četrtek poročala alžirska tiskovna agencija APS, so osvobodili bivalni del. To pa še ne velja za proizvodne dele kompleksa, kjer je vojska zaenkrat le obkolila napadalce. Pred tem je APS poročala, da je reševalna operacija že končana.

STA


Najbolj brano