Uslužbenca družbe BP prejela kazenski ovadbi

Ameriško pravosodno ministrstvo je v četrtek vložilo kazenski ovadbi proti delavcema naftne družbe BP zaradi nesreče na naftni ploščadi Deepwater Horizon v Mehiškem zalivu aprila leta 2010, v kateri je umrlo 11 njunih sodelavcev. Podjetje je tudi privolilo v plačilo 4,5 milijarde dolarjev odškodnine ZDA.

 Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo kazenski ovadbi proti delavcema naftne družbe BP zaradi nesreče na naftni ploščadi Deepwater Horizon v Mehiškem zalivu (na fotografiji iz arhiva) aprila leta 2010, v kateri je umrlo 11 njunih sodelavcev. Podjetje je  tudi privolilo v plačilo 4,5 milijarde dolarjev odškodnine ZDA. Foto: Reuters
Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo kazenski ovadbi proti delavcema naftne družbe BP zaradi nesreče na naftni ploščadi Deepwater Horizon v Mehiškem zalivu (na fotografiji iz arhiva) aprila leta 2010, v kateri je umrlo 11 njunih sodelavcev. Podjetje je tudi privolilo v plačilo 4,5 milijarde dolarjev odškodnine ZDA. Foto: Reuters

NEW ORLEANS> Pravosodno ministrstvo je delovna nadzornika Roberta Kaluza in Donalda Vidrinea obtožilo nenaklepnega uboja, ker nista upoštevala opozorilnih znamenj, da naftna vrtina ob obali Louisiane ni varna in nista ustrezno ukrepala, preden je razneslo ploščad. Odvetnika obeh sta sporočila, da gre ameriški vladi le za iskanje grešnih kozlov in sta obtožnico označila za sramotno.

Za obstrukcijo kongresa in dajanje lažnih izjav pa je bil obtožen tudi nekdanji podpredsednik BP za raziskave v Mehiškem zalivu David Rainey. Ta naj bi zavajal kongres glede količine nafte, ki se je iztekla v Mehiški zaliv. Pravosodni minister ZDA Eric Holder je v četrtek na novinarski konferenci v New Orleansu povedal, da kazenska preiskava še ni končana.

Največja kazenska odškodnina ali le udarec po prstih?

Holder je 4,5 milijarde dolarjev kazni za BP označil za največjo kazensko odškodnino v zgodovini ZDA, okoljevarstvena organizacija Greenpeace pa je kritično ocenila, da je to za podjetje, kot je BP, le udarec po prstih. BP je lani ustvaril 25,8 milijarde dolarjev čistega dobička, za plačilo odškodnine vladi pa ima pet let časa.

V eksploziji naftne ploščadi Deepwater Horizon 20. aprila 2010 je umrlo 11 ljudi. Nato se je do 15. julija, ko so le zamašili vrtino, v morje Mehiškega zaliva ob obali Louisiane izteklo 780 milijonov litrov nafte. BP priznava krivdo za 11 točk kazenske obtožnice zaradi malomarnosti, za eno kazensko točko obstrukcijo kongresa zaradi laganja o količini izlite nafte, ter za eno točko prekrška po zakonu o pticah selivkah in zakonu o čisti vodi.

Za kazenske točke obtožnice bo BP plačal 1,3 milijarde dolarjev, kar je doslej največja tovrstna kazen v ZDA. Leta 2009 je 1,2 milijarde dolarjev plačala farmacevtska družba Pfizer. Okrog 2,4 milijarde dolarjev pa bo šlo Nacionalnemu skladu za ribe in divje živali, 350 milijonov dolarjev Nacionalni akademiji za znanost, 500 milijonov pa komisiji za vrednostne papirje in borzo, ki pravi, da je upravičena, ker je BP zavajal javnost in vlagatelje glede količine izlite nafte.

Na tisoče civilnih zahtevkov

Omenjeni zneski so le odškodnine zvezni vladi, ostaja pa še na tisoče drugih civilnih zahtevkov zvezne vlade, zveznih držav, lokalnih oblasti, podjetij in posameznikov. Vse te zahtevke ima na mizi zvezni sodnik Carl Barbier v New Orleansu. Maja je potrdil dogovor o poravnavi med BP in odvetniki lovcev na rake, ribičev, kapitanov ladij, lastnikov zemljišč, okoljevarstvenih organizacij, restavracij, hotelov in sorodnikov umrlih v višini 7,8 milijarde dolarjev.

Ostajajo še tožbe finančnih ustanov, zavarovalnic, igralnic, lokalnih vlad in zveznih držav. Med seboj se tožarijo tudi podjetja vpletena v nesrečo, kot sta Transocean in Halliburton. V številnih preiskavah je bil doslej kazensko ovaden le inženir BP Kurt Mix. Aprila so ga aretirali v Teksasu, ker je brisal elektronska sporočila o postopkih podjetja po eksploziji naftne ploščadi.

Predsednik BP Carl Henric Svanberg je sporočil, da je poravnava tožbe zvezne vlade najboljša rešitev in v interesu podjetja ter delničarjev.

STA


Najbolj brano