Upokojenci na nogah zaradi ministra Čuferja

“Čas je, da se začnemo pogovarjati tudi o pokojninah,” je včeraj ocenil minister Uroš Čufer, ko je govoril o dodatnih varčevalnih ukrepih, in dodal, da so doslej že vsi ostali segmenti prebivalstva prispevali k delitvi bremena krize. Upokojence so njegove ovene razburile, v Desusu pa pravijo, da bi bili posegi v pokojnine “popolnoma nesprejemljivi”.

Uroš Čufer Foto: STA
Uroš Čufer Foto: STA

LJUBLJANA > V Zvezi društev upokojencev Slovenije (ZDUS) so nad ministrovo oceno, da bodo proračunsko luknjo morali krpati tudi upokojenci, ogorčeni. Poudarjajo, da upokojenci prispevajo k uravnoteženju javnih financ in vzdržnosti pokojninske blagajne že od leta 2000. “Po zloglasnem 151 b členu prejšnjega pokojninskega zakona so pokojnine začele padati že leta 2001,” se je odzvala predsednica ZDUS Mateja Kožuh Novak.

Koalicijski partnerji so sinoči razpravljali o nadaljnjih ukrepih, predvsem o privatizaciji državnega premoženja. To je tudi eno izmed priporočil Bruslja. Koalicija pa o tem ni enotna. Prvak SD Igor Lukšič pravi, da je bila SD vedno proti razprodaji, da pa so za iskanje strateških partnerjev, ki bodo pripravljeni vlagati v Slovenijo.

Izračunali so, da so upokojenci z omejevanjem pokojnin do leta 2012 prispevali že približno milijardo evrov. Usklajevanje pokojnin se je postopoma nižalo, vse dokler ga pred dvema letoma niso zamrznili, letos pa bo 0,1-odstotno. Pokojnine tako padajo že več let, samo lani za tri odstotke, ko so se tisti z višjimi pokojninami odpovedali regresu. Zaradi vseh ukrepov je marca letos približno 296.300 upokojencev (vseh skupaj je približno 600.000) prejemalo manj kot 600 evrov pokojnine. “Pri upokojencih in delavcih je meja dosežena,. Tu se ne da nižje, to je pot v revščino,” pravi predsednik ZSSS Dušan Semolič.

Na ministrove napovedi, ki lahko krhajo odnose v koaliciji, so se že odzvali v Desusu. “To bi bilo pomenilo še več revščine med upokojenci. Stranka Deus takega ukrepa ne bo podprla,” ne pušča dvomov prvak Desusa Karl Erjavec.

Po nekaterih ocenah je malo verjetno, da bo država posegala v najnižje pokojnine, ker tam preprosto nima kaj vzeti. Pričakovati je reze v najvišje pokojnine. V Zvezi sindikatov upokojencev Slovenije se z ministrom za finance strinjajo, če ima v mislih varčevanje pri tistih pokojninah, ki nimajo podlage v vplačanih prispevkih. SR


Najbolj brano