Umar: Gospodarska rast šele leta 2015

Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) v jesenski gospodarski napovedi Sloveniji za letos napoveduje 2,4-odstotno krčenje BDP, kar je enako junijski napovedi. Leta 2014 naj bi se BDP znižal za 0,8 odstotka, kar je 0,6 odstotne točke slabše od poletne napovedi. Rast naj bi beležili šele leta 2015, in sicer 0,4-odstotno.

Direktor Umarja Boštjan Vasle Foto: STA
Direktor Umarja Boštjan Vasle Foto: STA

LJUBLJANA > Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani je direktor Umarja Boštjan Vasle povedal, da se je v zadnjih treh mesecih od objave poletne napovedi spremenilo kar nekaj stvari, ki so jih upoštevali v novi napovedi.

Kot pozitivno okoliščino je navedel nekoliko boljše razmere v mednarodnem okolju, saj lahko prvič po daljšem času pričakujemo, da bodo impulzi iz trgovinskih partneric za Slovenijo pozitivni.

Mednarodne ustanove Sloveniji za letos napovedujejo padec BDP v višini od dveh do 2,5 odstotka, za prihodnje leto pa se njihova pričakovanja precej razlikujejo. Segajo od skoraj enoodstotnega upada pa vse do 1,5-odstotne rasti.

Negativni vpliv - sanacija bančnega sistema in fiskalna konsolidacija

Negativno na gibanje BDP še naprej vplivata sanacija bančnega sistema in fiskalna konsolidacija. Pri urejanju razmer v finančnem in bančnem sistemu je prišlo do zamika, kreditna aktivnost pa se bo tudi letos skrčila. Prihodnje leto na Umarju pričakujejo, da bodo ta gibanja še vedno negativna, a v nekoliko manjši meri, proti koncu leta naj bi se krčenje predvidoma ustavilo, je povedal Vasle.

Spomnil je, da so na Umarju ves čas zagovarjali stališče, da je javnofinančna konsolidacija nujna, a hkrati opozarjali, da nobeni državi javnih financ ni uspelo konsolidirati tako, da bi že v istem letu beležila pozitivne učinke na gospodarsko aktivnost in trg dela.

Domača potrošnja se še naprej krči

Izvoz bo še naprej pozitivno prispeval h gospodarski rasti. Letos naj bi se povečal za približno dva odstotka, prihodnje leto pa za približno tri odstotke, pri čemer je Vasle opozoril, da tudi izvozni del gospodarstva trpi zaradi nekaterih težav v domačem okolju, predvsem zaradi sanacije bančnega sistema. Domača potrošnja se še naprej krči.

Slovensko gospodarstvo se je lani po revidirani oceni skrčilo za 2,5 odstotka. V drugem četrtletju letos se je BDP na letni ravni znižal za 1,7 odstotka, v prvem trimesečju pa za 4,8 odstotka. Skupaj se je v prvi polovici letošnjega leta zmanjšal za 3,2 odstotka.

STA


Najbolj brano