Učitelji slovenskih šol v Italiji se bodo srečali v Brežicah

V Dvorcah v občini Brežice se danes začenja poletni seminar za vzgojitelje, učitelje in profesorje šol s slovenskim učnim jezikom v Italiji. Seminar želi ne glede na različna šolska ustroja v Sloveniji in v Italiji posredovati dognanja in prakso, ki bi lahko obogatila tudi slovensko šolo v Italiji, so sporočili z Zavoda RS za šolstvo.

Fotografija je simbolična Foto: Leo Caharija
Fotografija je simbolična Foto: Leo Caharija

BREŽICE > Seminarja, ki bo potekal do petka, se bo letos udeležilo 40 vzgojiteljev, učiteljev in profesorjev šol s slovenskim učnim jezikom s Tržaškega, Goriškega ter z dvojezičnega šolskega centra v Špetru v Benečiji, je pojasnila Andreja Duhovnik-Antoni z Zavoda RS za šolstvo.

Po njenih besedah se na vsakoletnem seminarju prvi sklop predavanj nanaša na izbran kraj in regijo. Namenjen je vpogledu v način kulture bivanja, ob tem pa obravnava arheološke, zgodovinske, geografske, geološke, umetnostne in antropološke poglede. Udeleženci med drugim odidejo tudi na ekskurzijo.

Drugi tematski sklop je namenjen vprašanjem jezika in literature, pri čemer upoštevajo heterogeno skupino udeležencev. Po besedah Duhovnik-Antonove obravnava jezikovno raznovrstnost in književno pestrost nekdaj in danes. Tretji sklop predavanj pa zajema področje pedagoških in didaktičnih tem. “Ne glede na drugačen šolski ustroj v Sloveniji in v Italiji, želimo osvetliti tista strokovna dognanja in šolsko prakso, ki nas vse povezujejo v želji, da bi dobra šola stremela k svojemu nadaljnjemu razvoju,” je povedala Duhovnik-Antonova.

Pojasnila je, da je organiziranost šol v Italiji drugačna od slovenske organizacije. Slovenske šole v Italiji so po njenih besedah združene v osem večstopenjskih šol, ki upravno združujejo vrtce, osnovne šole in tako imenovane nižje srednje šole (6. do 8. razred slovenske devetletke).

V Italiji je skupno 29 vrtcev in 29 osnovnih šol ter deset nižjih srednjih šol s slovenskim učnim jezikom s podružnicami. Višjih srednjih šol je šest, štiri v Trstu in dve v Gorici. “Skupno je torej 14 ravnateljstev ter 74 vrtcev in šol,” je naštela in dodala, da je vseh šolarjev, ki obiskujejo šole s slovenskim učnim jezikom, okvirno 4500, stari pa so od tri do 19 let.

STA


Najbolj brano