Učiteljem še tri dodatne ure?

Ministrstvo za šolstvo naj bi v pogajanjih o standardih in normativih skušalo obremenitev pedagoških delavcev povišati za tri ure; še za uro več, kot je sprva predlagalo v zakonu za uravnoteženje javnih financ. Šolniki so se v protest proti višanju obremenitve učiteljev, pa tudi proti povečevanju števila otrok v oddelkih in združevanju srednjih šol povezali, včeraj podpisali protestno izjavo, danes pa gredo tudi do predsednika države.

Branimir Štrukelj: “S protestno izjavo želimo opozoriti, da je slovenska politika do izobraževanja napačna in zgrešena”
Branimir Štrukelj: “S protestno izjavo želimo opozoriti, da je slovenska politika do izobraževanja napačna in zgrešena” 

LJUBLJANA> “Enostranska nasilna uveljavitev spremembe normativov bi bila prava katastrofa za organizacijo dela v osnovnih, srednjih šolah in vrtcih. Nobene možnosti ni za uvedbo prvega septembra. To bi bil tako rekoč poziv na odprt konflikt prvega septembra,” na posledice zaostrovanje standardov in normativov v šolstvu opozarja tajnik sindikata Sviz Branimir Štrukelj, prepričan, da tudi sicer ne sme priti do nepremišljenih posegov v organizacijo šolstva.

Mnenje s sindikatom Sviz deli še 14 organizacij, ki delujejo na področju šolstva (od sindikatov do združenj zaposlenih in ravnateljev vrtcev, osnovnih in srednjih šol), zato so včeraj podpisali skupno protestno izjavo, v kateri nasprotujejo tako nameri po dodatni obremenitvi strokovnih delavcev kot povečanju števila otrok v oddelkih šol in vrtcev ter združevanju srednjih šol.

Skrbi jih, da bi povečanje števila otrok poslabšalo kakovost poučevanja v šolah ter vodilo v zapiranje podružničnih šol. Podpisniki opozarjajo, da javni vrtci že sedaj ne dosegajo predpisane igralne površine na otroka. Ministrstvu očitajo tudi prikrivanje informacij ter nesprejemljiv in aroganten odnos do zaposlenih v srednjih šolah, ki naj bi se združevale.

Danes bodo dobil priložnost, da svoje skrbi predstavijo tudi predsedniku republike Danilu Türku.

Pogajanja za sklenitev socialnega sporazuma, pod okrilje katerega sodijo tudi morebitne spremembe standardov in normativov, še tečejo. “Dejstvo je, da se ministrstvo o vsem pogovarja s socialnimi partnerji in skrajno nekorektno je, da sindikati v času, ko potekajo pogajanja, postavljajo ultimativne zahteve v tonu, ki bolj spominja na grožnjo kot na dialog,” sindikat šolnikov krcajo na ministrstvu, kjer ne odgovarjajo na trditve o višanju obremenitve pedagoških delavcev za tri ure.

Glede vsebine protestne izjave pa poudarjajo, da v osnovnih šolah ne želijo povečevati najvišjega števila otrok v razredih, pač pa uravnotežiti stanje na različnih šolah. “Prav tako nihče ne namerava ukinjati podružničnih šol na podeželju,” dajejo vedeti. Problematiko zagotavljanja potrebnih kapacitet za delovanje vrtcev rešujejo v dialogu z občinami, prav tako so se pogovarjali in usklajevali z vodstvi srednjih šol glede njihovega združevanja v centre. “Ne moremo se strinjati s podpisniki peticije, da jih ministrstvo potiska v vlogo nasprotnikov. Ves čas se namreč dogovarjamo s predstavniki sindikatov, z vodstvi šol, ves čas potrpežljivo vodimo dialog,” še trdijo na ministrstvu.

JANA KREBELJ


Najbolj brano