UKC Ljubljana: Za 150 operativnih dni 1,2 milijona evrov

Ravnanje odgovornih oseb UKC Ljubljana pri izvajanju pediatričnega kardiokirurškega programa je omogočilo več let trajajočo protipravnost, ki je poleg nezakonite porabe javnega denarja imelo za posledico tudi to, da UKC Ljubljana še danes nima usposobljenih lastnih kardiokirurgov za tovrstno zdravljenje, je ugotovila protikorupcijska komisija.

Izraelski kirurg je od leta 2007 do 2011 od UKC Ljubljana preko avtorskih pogodb dobil 1,2 milijona evrov Foto: Leo Caharija
Izraelski kirurg je od leta 2007 do 2011 od UKC Ljubljana preko avtorskih pogodb dobil 1,2 milijona evrov Foto: Leo Caharija

LJUBLJANA > Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je ugotovila, da sta odgovorni osebi Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana - nekdanja direktorica Darinka Miklavčič in sedanji direktor Simon Vrhunec - z več kršitvami dolžnega ravnanja v obdobju 2007-2011 izraelskemu kirurgu Davidu Mishalyju v nasprotju z veljavno zakonodajo in sprejetim programom dela prek avtorskih pogodb omogočila plačilo v višini prek 1,2 milijona evrov v obliki avtorskih honorarjev za 150 operativnih dni.

Problem programa srčne kirurgije otrok na UKC Ljubljana sega v leto 2007, ko je iz kliničnega centra odšel Vladimir Sojak, s čimer so ostali brez srčnega kirurga za otroke. Zato so se z izraelskim zdravnikom Davidom Mishalyjem dogovorili, da bo pri nas operiral otroke ter hkrati pri nas usposabljal mlade otroške srčne kirurge. Lani je v medije prišla informacija o višini honorarja Mishalyja, pa tudi to, da je svetovno priznani kirurg takrat operiral brez slovenske licence.

UKC Ljubljana še danes nima usposobljenih lastnih kardiokirurgov

“S tem sta v nasprotju s svojimi dolžnostmi odgovorne in poslovodne osebe javnega zdravstvenega zavoda omogočila dalj časa trajajočo protipravnost na račun javnega denarja, ki pa je obenem imela za posledico tudi, da UKC Ljubljana še danes nima usposobljenih lastnih kardiokirurgov za zdravljenje prirojenih srčnih napak,” so zapisali v protikorupcijski komisiji.

S takimi ravnanji sta omenjeni odgovorni osebi izpolnili vse znake korupcije, kot jo je določal zakon o preprečevanju korupcije in jo od junija 2010 določa zakon o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK), ugotavlja komisija.

Tuji kirurg je večino časa v Sloveniji operiral brez slovenske licence

Komisija je v postopku ugotovila tudi, da je omenjeni tuji kirurg večino časa v Sloveniji operiral brez ustrezne slovenske licence in da je bil eden od zdravnikov (Borut Geršak), ki je bil zadolžen za vzpostavitev sodelovanja s tujim kirurgom, z njim oziroma njegovo matično organizacijo Medical Centrom iz Izraela že pred tem v osebnih in poslovnih stikih.

S tem pa je bila po navedbah KPK dana tudi “visoka stopnja tveganja za vpliv zasebnega interesa na odločitve o reševanju problema pomanjkanja kardiokirurgov v UKC Ljubljana. Tega tveganja (z vidika danes veljavnega ZIntPK bi šlo za nasprotje interesov) so se odgovorne osebe UKC zavedale oziroma bi se ga morale zavedati, vendar ga v nasprotju s svojimi dolžnostmi poslovodnih oseb javnega zavoda niso odpravile oziroma ustrezno obvladale.”

Na utemeljitve UKC Ljubljana, ki je v postopku pred komisijo nezakonito stanje večkrat opravičeval z argumentom nujnosti reševanja človeških življenj, pa KPK odgovarja, da bi taka “obramba” lahko bila tudi razumljiva, če ne bi ugotovljeno dejansko stanje obenem kazalo, da je šlo za več let trajajočo protipravnost, ki je poleg nezakonite porabe javnega denarja v višini prek milijona evrov imela za posledico tudi to, da UKC še danes nima usposobljenih lastnih kardiokirurgov za zdravljenje prirojenih srčnih napak, s čimer so najbolj ogrožena prav življenja otrok in novorojenčkov, na katera se UKC Ljubljana sklicuje.

STA


Najbolj brano