Turizem potrebuje novo energijo

Podčetrtek je te dni središče slovenskega turističnega sveta. V Termah Olimia namreč potekajo Dnevi slovenskega turizma, v njihovem okviru pa jubilejni, že 60. gostinsko-turistični zbor.

Na okrogli mizi Kako močno stavimo na turizem, ki ga je vodila Tanja Mihalič z Ekonomske fakultete v Ljubljani, so sodelovali (z leve): Stanko Stepišnik, Zdravko Počivalšek, Peter Vesenjak, Matej Narat, Janko Medja in Simon Mastnak Foto: Tamino Petelinsek
Na okrogli mizi Kako močno stavimo na turizem, ki ga je vodila Tanja Mihalič z Ekonomske fakultete v Ljubljani, so sodelovali (z leve): Stanko Stepišnik, Zdravko Počivalšek, Peter Vesenjak, Matej Narat, Janko Medja in Simon Mastnak Foto: Tamino Petelinsek

PODČETRTEK > “Od države pričakujemo večjo skrb za prepoznavnost Slovenije in vlaganje vsaj 20 milijonov evrov letno v promocijo na tujem ter boljšo dostopnost naše države za goste iz tujine,” je na plenarnem zasedanju Dnevov slovenskega turizma povedal gostitelj, direktor Term Olimia Zdravko Počivalšek. “Želim, da bi pri nas bolje spoznali, da turizem prinese dve milijardi evrov prihodkov od gostov iz tujine, da ustvari 12 odstotkov BDP, da pomeni osem odstotkov vsega izvoza in 40 odstotkov izvoza storitev ter da redno zaposluje 45.000 ljudi,” je dejal Počivalšek.

1000 evrov na prebivalca

Sinoči so podelili številna priznanja v turizmu. Kristalni globus za vrhunske dosežke, ki ga podeljuje stanovsko novinarsko združenje FIJET Slovenija, je za ekološke terme na prostem Lepa Vida v Sečoveljskih solinah v imenu družbe Soline, pridelava soli, sprejel direktor Klavdij Godnič. Priznanje Ambasador slovenskega turizma so podelili podpredsedniku pri Royal Carribean Cruise Line Johnu Weisu, priznanje za življenjsko delo na področju gostinstva pa je romalo v roke Alfreda Polaka, priznanje za razpoznavnost slovenske kulinarike v svetu pa je prejel kuharski velemojster Janez Bratovž.

Predsednica vlade Alenka Bratušek je o turizmu povedala, da je ena najpomembnejših gospodarskih panog pri nas in ena redkih s pozitivnimi kazalci. “Slovenskemu turizmu je v zadnjih 15 letih uspelo zgraditi sodobno infrastrukturo in privlačne produkte,” je ocenila premierka in izpostavila, da turizem “izvozi” za 250 milijonov evrov davka na dodano vrednost (DDV) in skupaj ustvari 1000 evrov prihodka na vsakega prebivalca. “Vlada se zaveda vpliva turizma na gospodarsko rast in enakomeren regionalni razvoj,” je dodala. Da je v proračunu za prihodnje leto predvideno financiranje spet samostojne Slovenske turistične organizacije, je še izpostavila in sklenila, da je uveljavljanje turizma tudi sporočilo svetu, da pri nas vladajo mir, varnost in sožitje različnih kultur.

Podatki, ki jih je nanizal Peter Vesenjak iz družbe Hosting, so dali nekoliko drugačno sliko o slovenskem turizmu. Nastanitveni sektor se je sicer povečal, a se je zmanjšala povprečna zasedenost. Zelo visoka je zadolženost velikih turističnih podjetij, lastništvo je preveč koncentrirano, podjetniško okolje pa premalo stimulativno.

Zmanjšanje birokratskih ovir

“Podpiramo turizem, a so bile zadnje mesece v ospredju druge naloge,” pa je na okrogli mizi povedal minister za gospodarstvo Stanko Stepišnik in zagotovil zmanjšanje administrativnih ovir za poslovanje. Počivalšek je v primeru svojega podjetja zavrnil tezo, da je država vselej slab lastnik in izpostavil potrebo večje internacionalizacije turizma. Tako pri gostih, predvsem pa v lastništvu, kjer si želijo partnerje iz branže. Matej Narat, predsednik uprave Save, največjega turističnega podjetja v državi, verjame v konsolidacijo v sektorju, predsednik uprave NLB Janko Medja pa je napovedal poudarek pri kreditiranju malih in srednjih podjetjih. “Ljubljanska borza ima najsodobnejši informacijski sistem na svetu, a komaj kaj prometa. To je kot najsodobnejši hotel brez gostov,” je bil slikovit Simon Mastnak, izvršni direktor skupine Alta. Plenarno zasedanje je izzvenelo s pričakovanji o boljšem trženju slovenskega turizma, njegovi nišni usmerjenosti, destinacijskem upravljanju, potrebi po kapitalsko-finančnem restrukturiranju in razdolževanju podjetij in povečanju konkurenčnosti poslovnega okolja.

Včeraj so v Podčetrtku predstavili trženjske in promocijske dejavnosti državnih turističnih organov za prihodnje leto, posebno sekcijo pa so namenili izzivom digitalnega trženja. Dneve slovenskega turizma bodo sklenili nocoj s podelitvijo priznanj v tekmovanjih 60. gostinsko-turističnega zbora. V številnih gostinskih in hotelirskih veščinah se je pomerilo približno 600 tekmovalcev.

SAŠO DRAVINEC


Najbolj brano