Tudi tvoj glas šteje

Leto 2013 je evropsko leto državljanov, ki je namenjeno ozaveščanju Evropejcev o pravicah, ki jih imajo kot evropski državljani ter razpravi o prihodnosti EU. V mestih po vsej Uniji tako že od jeseni 2012 potekajo Dialogi z državljani, na katerih najvišji predstavniki Evropske komisije odgovarjajo na vprašanja, mnenja in razmišljanja o EU, evropskem državljanstvu ter ukrepih in reformah, ki so potrebni za izboljšanje vsakdana Evropejk in Evropejcev.

Mojca Kleva Kekuš Foto: Lori Ferko
Mojca Kleva Kekuš Foto: Lori Ferko

TRST, BRUSELJ > V ponedeljek, 16. septembra, se bo v Trstu z državljani pogovarjala podpredsednica Evropske komisije, pristojna za pravosodje, temeljne pravice in državljanstvo Viviane Reding. V okviru evropskega leta državljanov se bo še vse do pomladi 2014 po EU zvrstilo kar 42 podobnih dialogov - maja letos je v Ljubljani z državljani razpravljal evropski komisar za okolje Janez Potočnik - tržaški dialog pa je prvi dogodek z vseevropsko razsežnostjo, saj bodo na njem sodelovali udeleženci iz Italije, Slovenije, Hrvaške in Avstrije.

Evropsko državljanstvo je koncept, ki ga je leta 1993 uvedla Maastrichtska pogodba kot dopolnitev nacionalnega državljanstva. To pomeni, da imamo kot evropski državljani številne pravice in priložnosti, ki jih lahko uresničujemo znotraj evropskega prostora, nekatere pa tudi izven Unije. Mednje denimo sodijo volilna pravica na volitvah v Evropski parlament, pravica do prostega gibanja, prebivanja in zaposlitve ... Več uporabnih informacij o pravicah evropskih prebivalcev in njihovih družinskih članov ter praktične nasvete v zvezi s potovanjem in prebivanjem v EU lahko najdete na spletnem portalu Tvoja Evropa: http://europa.eu/youreurope/citizens/index_sl.htm. Po informacije o EU se lahko obrnete tudi na osrednjo informacijsko službo Europe Direct, in sicer preko spleta (http://europa.eu/citizens-2013/sl/looking-for-solutions) ali na brezplačni telefonski številki 00 800 57 89 10 11. Hkrati pa so državljanom na voljo tudi lokalne informacijske točke Europe Direct, ki v vsaki državi EU zagotavljajo informacije za lokalne potrebe. – najbližja deluje v Kopru na Kidričevi ulici 43. Odprta je v torek od 14. do 18. ure in v četrtek od 10. do 14. ure. Dosegljivi pa so tudi na telefonski številki 05 627 80 72 ter preko elektronske pošte europedirect@pina.si. Eno od orodij za večjo participacijo državljanov v odločitvah EU je tudi evropska državljanska pobuda, ki bistveno povečuje raven neposredne demokracije v Uniji. Pobuda državljanom EU omogoča neposredno sodelovanje pri oblikovanju njenih politik, saj ti lahko Evropsko komisijo pozovejo k pripravi zakonodajnih predlogov, a le na področjih, kjer ima Komisija pristojnost. Pobudo mora podpisati vsaj milijon državljanov iz najmanj četrtine držav EU. Več o tem si lahko preberete na http://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/welcome?lg>sl

Državljanstvo EU ni prazen pojem

Ključno sporočilo evropskega leta državljanov je, da državljanstvo EU ni prazen pojem, temveč konkreten status, ki državljanom prinaša oprijemljive pravice in koristi.

Tako sta osrednja cilja Dialogov z državljani dva: gre za pojasnjevanje pravic in priložnosti, ki jih prinaša evropsko državljanstvo, hkrati pa dialogi omogočajo široko razpravo o tem, kakšno Evropo si državljani želimo, na katerih področjih pričakujemo njeno ukrepanje in v kateri smeri naj bi se Unija razvijala v naslednjem desetletju...

Evropa je danes na razpotju

Zakaj si Evropska komisija želi slišati vaše mnenje? Tovrsten dialog je za EU ključnega pomena - ne le zato, ker trenutno išče odgovore na finančno, ekonomsko in socialno krizo, pač pa tudi zato, ker se je znašla na pomembnem razpotju glede smeri poglabljanja evropske integracije na ekonomskem in političnem področju.

Nekatere od predlaganih sprememb bodo namreč zahtevale tudi spremembe ustanovitvenih pogodb, zato si Evropska komisija želi, da korake k poglabljanju integracije pospremi tudi visoka stopnja podpore evropskih državljanov. Mnenja, stališča in pričakovanja državljanov, ki jih bo Evropska komisija zbrala preko dialogov, bo predstavila v političnem dokumentu, ki bo začrtal pripravo naslednjih korakov poglabljanja EU.

Evropsko leto in dialogi z državljani pa so tudi priložnost za oživitev razprave v državah članicah o evropskih vprašanjih in s tem za spodbujanje aktivnega vključevanja ljudi v procese odločanja na ravni EU ter sodelovanja na volitvah v Evropski parlament leta 2014. Po uvedbi Lizbonske pogodbe bodo namreč naslednje volitve v Evropski parlament prve, pri katerih bodo morale države članice pri imenovanju prihodnjega predsednika Evropske komisije upoštevati večinsko voljo državljanov, kot bo ta izražena v sestavi Evropskega parlamenta. Z udeležbo na evropskih volitvah tako ne boste izbirali le osmih slovenskih predstavnikov, ampak boste vplivali tudi na imenovanje prihodnjega predsednika Evropske komisije.

“Naš evropski dom moramo zgraditi skupaj z državljani. Ne bi bilo prav, če bi ga postavili, nato pa državljane vprašali, ali si želijo živeti v njem. Evropski državljani morajo biti neposredno vključeni v izgradnjo močnejše in bolj politične Unije. Evropski državljani morajo imeti možnost, da izrazijo svoje pomisleke in sodelujejo v pripravah na prihodnje evropske volitve,” je dejala Redingova.

Kleva Kekuš: Državljanke in državljani EU premalo poznajo svoje pravice

Za mnenje o tem, koliko se istrsko lokalno prebivalstvo zaveda svojih evropskih državljanskih pravic, smo povprašali evropsko poslanko Mojco Kleva Kekuš, ki je zelo dejavna tudi v Istri. “Državljanke in državljani EU premalo poznajo svoje pravice, včasih tudi institucije EU, na katere se lahko obrnejo. Eno od področij, ki bi ga po mojem mnenju veljalo bolje promovirati, je informiranje državljanov o njihovih pravicah v drugih državah EU ob preselitvi, študiju ali dopustu v tujini. Letošnje leto državljanov je zato izjemno pomembno, saj skuša državljanke in državljane EU na različne načine seznaniti z njihovimi pravicami ter jim približati koncept aktivnega državljanstva,” je povedala Kleva Kekuševa. Zaradi neodložljivih obveznosti se Kleva Kekuševa ne bo udeležila Dialogov v Trstu, je pa dodala, da so ti odlična priložnost, da se državljanke in državljani EU s Komisijo direktno pogovorijo o njenih ukrepih na različnih področjih, ki so pomembni za našo skupnost (npr. zaposlovanje, varnost državljanov, podjetništvo, varstvo okolja, itd.).

Dialog z državljani v Trstu bo 16. septembra, ob 14.30, v Kongresnem centru na naslovu Molo Bersaglieri 3. Zagotovoljeno bo tudi simultano tolmačenje v slovenščino. Dialoge z državljani lahko spremljate in v njih sodelujete preko spletne strani http://ec.europa.eu/european-debate/index_sl.htm, in na Twitterju: #EUDeb8 ter v živo prek spletnega prenosa na naslovu http://ec.europa.eu/debate-future-europe/index_en.htm.

Tretjak: Na državljanstvo EU gledam tehnično

Mladi publicist in radijski ter televizijski voditelj Mitja Tretjak, ki je dejaven tako v Sloveniji kot v Italiji, je na vprašanje, če se počuti evropski državljan, odgovoril: “Na evropsko državljanstvo gledam tehnično. To, da sem državljan članice EU, je dejstvo in evropsko državljanstvo je posledica tega dejstva. Iz tega mojega položaja sledijo pravice in dolžnosti, pa seveda tudi ugodnosti, še posebej na našem čezmejnem območju, kjer je veliko odprtih možnosti s kandidiranjem na številnih evropskih razpisih, ki spodbujajo prav čezmejno sodelovanje.” Na vprašanje, koliko se kot posameznik zaveda svojih evropskih državljanskih pravic, pa je odgovoril, “da zagotovo se jih, vprašanje pa je, če jih dovolj dobro poznam in izkoriščam. V tem primeru mislim, da jih ne. Verjamem pa, da se o njih z lahkoto podučimo na različnih krajih, tako fizičnih kot virtualnih.”

BILJANA PAVLOVIĆ


Najbolj brano