Tudi Iniciativa za demokratični socializem bi se podala v politiko

Iniciativa za demokratični socializem je na današnji novinarski konferenci predstavila svoja programska izhodišča.

Predstavniki iniciative napovedujejo ustanovitev politične stranke, a želijo svoj program najprej predstaviti širši javnosti, odločitve pa sprejeti skozi široko razpravo Foto: Tamino Petelinsek
Predstavniki iniciative napovedujejo ustanovitev politične stranke, a želijo svoj program najprej predstaviti širši javnosti, odločitve pa sprejeti skozi široko razpravo Foto: Tamino Petelinsek

LJUBLJANA > Predstavniki iniciative napovedujejo ustanovitev politične stranke, a želijo svoj program najprej predstaviti širši javnosti, odločitve pa sprejeti skozi široko razpravo. Povezovanje z ostalimi pogojujejo s programsko sorodnostjo.

V Sloveniji je sicer v zadnjem obdobju vzniknilo več gibanj, skupin in iniciativ, ki izražajo nezadovoljstvo z razmerami v državi. Pojavljale so se tudi napovedi in namigi o ustanavljanju novih strank. Tri vidnejša vstajniška gibanja - Gibanje Vseslovenska ljudska vstaja, Odbor za pravično in solidarno družbo ter nekateri člani Mreže za neposredno demokracijo - so v torek že napovedala ustanovitev politične stranke. Ustanovni kongres bodo sklicali v najkrajšem možnem času, predvidoma še letos.

Predstavniki iniciative Luka Mesec, Urška Breznik in Anej Korsika so danes medijem podrobneje predstavili svoja programska izhodišča, s katerimi želijo vzpostaviti korenito družbeno-ekonomsko reformo, utemeljeno na neposredni demokraciji oziroma demokratičnem socializmu kot osrednjem organizacijskem načelu.

Med drugim so izpostavili, da imajo pripravljene tudi predloge ukrepov za reševanje krize prezadolženih podjetij in bank v Sloveniji, problematiko varčevalnih ukrepov, nedemokratičnost Evropske unije in okoljska vprašanja.

Za vzpostavitev pravične davčne reforme

Politiko zategovanja pasu je treba po mnenju inciative ustaviti in vzpostaviti t.i. pravično davčno reformo. Tako bi vsak posameznik v državni proračun in socialne blagajne prispeval glede na svoj celoten dohodek, ne glede na vir. Rešitev vidijo v integralni dohodninski in prispevni osnovi, ki bi zajemala vse dohodke posameznika, da bi vsak prispeval po svojih zmožnostih.

Korsika je pojasnil, da bodo v soboto začeli z večtedensko predstavitvijo programa po vsej Sloveniji. V iniciativi po njegovih besedah intenzivno delajo na vzpostavitvi gibanja, nameravajo postati tudi politična stranka, a si želijo vse pomembne strateške odločitve sprejeti skozi široko razpravo.

Pripravljeni so se pogovarjati tudi z ostalimi gibanji oziroma strankami

Ob tem so se pripravljeni pogovarjati tudi z ostalimi gibanji oz. strankami, ki imajo podobna programska izhodišča. “Dokler pa druge skupine še niso na tisti točki, ko bi lahko javnosti v razpravo ponudile program, kot to mi danes počnemo, je na to očitno treba še počakati,” je dodal Korsika.

Tudi stranka Trs bi se združevala

Prav tako si povezovanja želijo v zunajparlamentarni stranki Trs. S kom bi se lahko združili, sicer še ni jasno, se je pa predsednik Trsa Matjaž Hanžek udeležil današnje novinarske konference Iniciative za demokratični socializem.

STA


Najbolj brano