Trst ni del Italije?

Danes opoldne naj bi tržaško sodišče razpravljalo in razsodilo o dokaj nenavadni zadevi: o veljavnosti Londonskega memoranduma o soglasju iz leta 1954. Še preprosteje: odločalo naj bi, ali je nekdanja Cona A Svobodnega tržaškega ozemlja (STO), z njo pa tudi mesto Trst, sestavni del italijanske države, torej pod njeno suverenostjo.

Roberto Giurastante Foto: Robert Škrlj
Roberto Giurastante Foto: Robert Škrlj

TRST > Gibanje Trieste libera - Svobodni Trst, ki ga vodi znani tržaški naravovarstvenik in bojevnik za avtonomijo Trsta Roberto Giurastante, namreč zanika italijansko suverenost nad Trstom in tržaško pokrajino, torej tudi italijanskim sodiščem odreka pravico soditi državljanom Cone A STO. Ko gibanje v posebnem tiskovnem sporočilu javnost seznanja z današnjo sodno obravnavo, pa obenem opozarja, da so sodne oblasti tik pred zdajci sodnika Paola Vascotta, ki se je doslej ukvarjal z zadevo, zamenjale z mladim in neizkušenim sodnikom iz Messine Pierom Leanzo.

Državica, ki ni nikoli zaživela

Osvežimo na kratko to poglavje zgodovine: na Pariški mirovni konferenci leta 1947 so velike sile sklenile, naj se na ozkem obalnem pasu med Devinom in Novigradom ustanovi vmesna državica Svobodno tržaško ozemlje (STO) pod okriljem Organizacije združenih narodov. A ta državica, razdeljena na angloameriško Cono A in jugoslovansko Cono B, ni nikoli zaživela. Ukinili naj bi jo z Londonskim memorandumom leta 1954 tako, da je Cona A STO prešla v “upravljanje” Italiji, Cona B pa Jugoslaviji.

Roberto Giurastante trdi, da podpisnice Pariške mirovne pogodbe niso nikoli ukinile STO, prav tako tega ni nikoli storil Varnostni svet OZN. Torej, po njegovem mnenju, Trst ni del italijanske države, STO pa je še vedno samostojna državica. Tako tudi Osimski sporazum, ki sta ga leta 1975 podpisali Italija in Jugoslavija, nima veljave na območju STO.

Pirjevec: tržaške iluzije

S tem se ne strinja tržaški zgodovinar Jože Pirjevec, ki pravi, da sta bili s podpisom Osimskih sporazumov odpravljeni tako Cona A kot tudi Cona B STO. “Mednarodna skupnost je na razmejitev med Italijo in Jugoslavijo pristala,” pravi Pirjevec.

Tržaški zgodovinar nadalje ugotavlja, da ima gibanje Trieste libera - Svobodni Trst v mestu kar precej podpore. “V tržaških barih in trafikah podpisujejo peticijo za imenovanje guvernerja STO, ki jo nameravajo poslati v OZN,” pravi. A to je po njegovem mnenju še ena od tolikih iluzij Tržačanov, ko so spoznali, da Trst za Italijo ne pomeni več veliko.

Pirjevec pa ob tem opozarja še na neko nevarnost: “Če se bo odprlo vprašanje suverenosti nad Cono A, se bo nujno odprlo tudi vprašanje Cone B. In to lahko zaostri odnose s Slovenijo in Hrvaško. Namesto s prihodnostjo pa se bo Trst znova ukvarjal s svojo preteklostjo.”

ROBERT ŠKRLJ


Najbolj brano