Trojka končala obisk v Grčiji

Predstavniki Evropske komisije, Evropske centralne banke in Mednarodnega denarnega sklada (IMF) so sklenili najnovejši obisk v Grčiji. Pri ukrepanju Aten so opazili dober napredek, čeprav še vedno ostaja nekaj odprtih vprašanj, so danes zapisali v skupnem sporočilu. Precej manj zadovoljstva je v evroskupini.

Predstavniki Evropske komisije, Evropske centralne banke in Mednarodnega denarnega sklada so pri ukrepanju Aten opazili dober napredek, čeprav  še vedno ostaja nekaj odprtih vprašanj Foto: STA
Predstavniki Evropske komisije, Evropske centralne banke in Mednarodnega denarnega sklada so pri ukrepanju Aten opazili dober napredek, čeprav še vedno ostaja nekaj odprtih vprašanj Foto: STA

ATENE > Predstavniki mednarodnih posojilodajalcev so z grškimi oblastmi razpravljali o vrsti politik, ki bi lahko služile kot podlaga za zaključek pregleda grškega gospodarskega programa.

Grčija bo prihodnje leto po šestih letih vendarle izplavala iz recesije in zabeležila 0,6-odstotno gospodarsko rast, toda prihraniti bodo morali še eno milijardo evrov. Grčija bo glede na predlog proračuna, ki ga je danes poslala v parlamentarno obravnavo, prihodnje leto zabeležila primarni proračunski presežek, to je presežek pred stroški servisiranja dolga, v višini 2,8 milijarde evrov ali 1,6 odstotka BDP. Brezposelnost se bo letos ustavila pri 25,5 odstotka, prihodnje leto pa bo upadla na 24,5 odstotka.

Trojka je opazila dober napredek grških oblasti, čeprav je še vedno nekaj odprtih vprašanj. Predstavniki trojke bodo pogovore z grškimi oblastmi nadaljevali na daljavo. V Atene naj bi se vrnili v začetku decembra, so zapisali.

Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP so v IMF pojasnili, da je bila razprava o politikah v Atenah “produktivna” in bi lahko služila kot osnova za dokončanje njihove ocene.

Šef evroskupine Jeroen Dijsselbloem je v pogovoru za grški časnik Ta Nea dejal, da finančni ministri evrskih držav v zvezi z Grčijo počasi “izgubljajo potrpljenje”.

“Grčijo še vedno čaka veliko dela,” je opozoril in pristavil, da so bili pogovori trojke in grških oblasti osredotočeni na “napredek - ali bolje, pomanjkanje napredka v zvezi z grškimi obvezami”.

Grška vlada s trojko še vedno išče dogovor glede vprašanja tako imenovane javnofinančne vrzeli v prihodnjem letu, od katerega bo odvisno, ali bo dobila nov obrok posojila, težak milijardo evrov. Grčija upa, da bodo dogovor dosegli pred vrhom evroskupine, ki bo 9. decembra.

Prav od mednarodnih revizorjev bo odvisno, ali bo ta ranljiva evrska država prejela naslednji obrok pomoči v višini milijarde evrov ali ne.

Skupaj je trojka Grčiji doslej odobrila dva programa pomoči; najprej 110 milijard evrov, nato pa še 130 milijard evrov in delni odpis dolga v višini prek 100 milijard evrov. Vse glasnejši pa so namigi, da naj bi Grčija potrebovala nov program pomoči.

STA


Najbolj brano