Trg dela kmalu na prepihu

Čez teden ali dva bo minister za delo delodajalce in sindikate seznanil z izhodišči za spreminjanje delavske ustave - zakona o delovnih razmerjih (ZDR). Že letos naj bi odprli tudi poglavje o pokojninski reformi, saj je po mnenju ministra Andreja Vizjaka dobro dati “stvari hkrati na mizo”.

Minister za delo Andrej Vizjak ponavlja pa že znano načelno izhodišče: na trgu dela je treba zmanjšati segmentacijo, torej izenačiti pravice tistih, ki so ujeti v negotove oblike dela, s pravicami zaposlenih za nedoločen čas Foto: STA
Minister za delo Andrej Vizjak ponavlja pa že znano načelno izhodišče: na trgu dela je treba zmanjšati segmentacijo, torej izenačiti pravice tistih, ki so ujeti v negotove oblike dela, s pravicami zaposlenih za nedoločen čas Foto: STA

LJUBLJANA> Minister za delo Andrej Vizjak o tem, kako si Janševa vlada zamišlja spremembe trga dela, še ne želi podrobno govoriti, saj hoče novosti najprej predstaviti socialnim partnerjem, ponavlja pa že znano načelno izhodišče: na trgu dela je treba zmanjšati segmentacijo, torej izenačiti pravice tistih, ki so ujeti v negotove oblike dela, s pravicami zaposlenih za nedoločen čas.

Nemški pogoji, slovenske plače

Odgovora, kdo se bo s kom izenačeval in na čigav račun se bo izboljševal položaj prekerne delovne sile, zlasti iskalcev prve zaposlitve, včeraj iz ministra niso izvlekli niti delodajalci iz Združenja delodajalcev Slovenije, ki so Vizjaka povabili na prvo sejo svojega upravnega odbora.

Stališče delodajalcev ni, da je treba skrajšati poti za odpuščanje delavcev, poudarja predsednik ZDS Milan Lukič. “Manjka nam dobrih delavcev in za dobre delavce se v vseh podjetjih tolčemo,” pravi, ko toži nad togostjo sedanje ureditve, ki delodajalcem ne omogoča, da bi se rešili slabih delavcev, zaposlenih za nedoločen čas.

Delodajalska stran si želi, da bi slovenski trg dela postal fleksibilen na način, kot ga poznajo v državah, ki so pomembne gospodarske partnerice Slovenije. To sta zlasti Nemčija in Avstrija. Pa bodo, če bodo obveljali avstrijski in nemški pogoji dela, k nam prišle tudi tamkajšnje plače? V Sloveniji pravimo, da so plače nizke, a vemo, da so izdatki, ki jih ima delodajalec za delavca, bistveno višji, odgovarja Lukič. “V Sloveniji imamo številne prejemke, ki niso prepoznani kot plača. Ne pravimo, da je treba te prejemke črtati, treba pa jih je ovrednotiti,” poudarja.

Že pokojninska reforma?

Na ministrstvu so se namenili že do poletnih počitnic opraviti glavnino usklajevanj s socialnimi partnerji o novih rešitvah v ZDR, do jeseni pa pripraviti še besedilo novega zakona o delovnih razmerjih. “Vmes bodo vedno in znova potekala usklajevanja s socialnimi partnerji na različnih nivojih pri iskanju kompromisnih rešitev,” pestro poletno dogajanje napoveduje Vizjak. Hkrati s posegi v delavsko ustavo pa bi odprli tudi reformo pokojninskega sistema. Lotiti se nameravajo vprašanj, ki v reformi, padli na referendumu, niso bila usklajena. Možnost, da bi bila pokojninska reforma sprejeta že kmalu, veljati pa bi začela po novem letu, ni izključena, čeprav daje Vizjak vedeti, da bi v tem primeru zaradi dolgih prehodnih obdobij spremembe takoj doletele le malo ljudi.

Najtrša pogajanja v šolstvu

Prva naloga, ki jo imajo socialni partnerji, pa je sklenitev socialnega sporazuma, ki naj bi predstavljal soglasje socialnih partnerjev o tem, v katero smer naj bi sploh šel razvoj Slovenije na socialnem področju do leta 2016. Čeprav bi morali sporazum skleniti že do konca junija, so šele zdaj začele delovati posamezne podskupine. Vizjak se nadeja, da bo podlaga za sporazum narejena do začetka julija. Najtrša pogajanja pričakuje na področju šolstva.JANA KREBELJ


Najbolj brano