Tožilstvo zahteva pregon novinarjev Mladine

Tožilstvo zaradi objave odločbe urada za varstvo konkurence glede spornega nakupa časnika Večer zahteva pregon novinarjev Mladine, na svoji spletni strani danes poroča tednik. Sodišče je sicer primer zavrglo, a se je tožilstvo na sklep pritožilo in vztraja pri pregonu.

Tožilstvo zaradi objave odločbe urada za varstvo konkurence glede spornega nakupa časnika Večer zahteva pregon novinarjev Mladine, na svoji spletni strani danes poroča tednik
Tožilstvo zaradi objave odločbe urada za varstvo konkurence glede spornega nakupa časnika Večer zahteva pregon novinarjev Mladine, na svoji spletni strani danes poroča tednik 

LJUBLJANA> Pred letom in pol je namreč Mladina na svoji spletni strani objavila odločbo urada za varstvo konkurence, na podlagi katere je urad podjetju 3LAN dovolil nakup časopisa Večer. Vodja urada Damjan Matičič pa je lani na tožilstvo vložil naznanilo kaznivega dejanja objave poslovnih skrivnosti. Mladina ob tem opozarja, da je to informacijo, kot izhaja iz sodnega spisa, poslal tedanji vodji posebne tožilske skupine Blanki Žgajnar.

Na tej podlagi so kriminalisti konec leta 2011 sprva zaslišali odgovornega urednika Mladine Grego Repovža, saj so hoteli izvedeti, kdo je Mladini izročil dokument. Nato je policija primer zaključila z naznanitvijo kaznivega dejanja zaposlenega na ministrstvu za gospodarstvo, konec januarja pa je tožilstvo od kriminalistov zahtevalo dopolnitev ovadbe, storitve kaznivega dejanja objave poslovne skrivnosti pa so osumili novinarja Mladine Boruta Mekino.

Ta je bil tudi zaslišan in nato julija obtožen kaznivega dejanja neupravičene uporabe podatkov, ki naj bi se varovali kot poslovna skrivnost. Tožilstvo je sodišču pri tem predlagalo, da se iz obravnave izključi javnost in da se novinar kaznuje z zaporom do treh let, še piše Mladina. Okrajna sodnica je nato ta mesec obtožni predlog zavrgla in sklenila, da dejanje, ki je predmet obtožbe, sploh ni kaznivo dejanje. A so se na tožilstvu ta teden na sklep pritožili.

Mladina še poroča, da je v odločbi urada za varstvo konkurence “mrgolelo nepravilnosti”. Urad je tako dovolil nakup Večera, ne da bi presojal koncentracijo lastništva med Večerom in podjetjem Delo Revije in ne da bi preverjal finančno konstrukcijo posla. Objava na Mladinini spletni strani je bila potem podlaga za tožbo, ki so jo vložili mali delničarji Večera zaradi ničnosti odločitve urada. Pozneje pa na podlagi te odločitve ministrstvo za kulturo tudi ni izdalo soglasja, danes še piše Mladina.

STA


Najbolj brano