Tožilstvo v preiskavo prisluškovanja telefona Merklove

Nemški generalni tožilec Harald Range je danes odredil uradno preiskavo domnev, da so tajne službe nadzorovale mobilni telefon kanclerke Angele Merkel. Da je Merklovi prisluškovala ameriška agencija za nacionalno varnost (NSA), je pred časom razkril njen nekdanji analitik Edward Snowden, to pa je razburkalo odnose med Nemčijo in ZDA.

Nemški generalni tožilec Harald Range je  odredil uradno preiskavo domnev, da so tajne službe nadzorovale mobilni telefon kanclerke Angele Merkel
Nemški generalni tožilec Harald Range je odredil uradno preiskavo domnev, da so tajne službe nadzorovale mobilni telefon kanclerke Angele Merkel 

BERLIN > Nemški generalni tožilec je preiskavo domnevnega prisluškovanja - kanclerkinemu telefonu naj bi poleg NSA prisluškovale tudi druge tajne službe, napovedal v odboru za pravosodje bundestaga, nato pa tudi pred novinarji.

Dejal je, da ne bo sprožil preiskave o vohunjenju komunikacijam milijonov Nemcem, kar prav tako izhaja iz s strani Edwarda Snowdna razkritih tajnih dokumentov. Bo pa to storil, če bodo med preiskavo prisluškovanja mobilnika Angele Merkel na plan prišle nove ugotovitve.

Preliminarna preiskava proti neimenovanim osebam

Preliminarno preiskavo prisluškovanja Merklovi je Harald Range odredil na podlagi suma vohunjenja in delovanja agentov, uperjena pa bo proti neimenovanim osebam. Začeli naj bi jo z zaslišanjem prič. Pred njeno uvedbo je nemško tožilstvo izvedlo niz predhodnih poizvedb, po poročanju medijev pa naj bi se osredotočila na neznane pripadnike ameriških tajnih služb. Za razjasnitev nadzorovanja podatkov s strani NSA in drugih tajnih služb si hkrati prizadeva tudi preiskovalna komisija bundestaga.

Predsedujoča odboru za pravosodje v nemškem parlamentu Renate Künast je za nemško tiskovno agencijo dpa povedala, da od Rangeja pričakuje tudi razjasnitev dogajanja znotraj nemškega tožilstva. Časnik Süddeutsche Zeitung je namreč poročal, da naj bi v luči preiskave prišlo do menjave kadrov.

Isti časnik je pred tednom dni skupaj z nekaterimi drugimi nemškimi mediji poročal tudi, da se namerava Range preiskavi odpovedati, ker naj ne bi imel dovolj obremenilnega gradiva. Posledično je bilo tožilstvo tarča kritik. Kljub pomislekom v tožilstvu naj bi si po poročanju medijev Range zaradi pritiskov javnosti nato premislil. Po poročanju časnika Bild naj bi obstajalo dovolj namigov, ki kažejo, da so ameriške tajne službe rekrutirale aktivne sodelavce za prisluškovanje kanclerkinega mobilnega telefona.

Nemška vlada nakazala podporo preiskavi

Kot še poroča dpa, je nemška vlada nakazala podporo preiskavi prisluškovanja Merklovi. Podpore naj bi bilo tožilstvo med drugim deležno pri zaprosilih za pravno pomoč pri ameriških službah - tudi z diplomatskim pritiskom na ZDA.

Uvedba preiskave bi lahko po poročanju francoske tiskovne agencije AFP znova poslabšala odnose med Washingtonom in Berlinom, ki sta jih Merklova in ameriški predsednik Barack Obama po izbruhu afere komaj za silo pokrpala. Nemci so glede nadzorovanja zaradi ravnanja tajne policije Stasi v nekdanji vzhodni Nemčiji še posebej občutljivi.

STA


Najbolj brano