Tokrat selektivni prijemi

Interventni zakon bi po novem letu utegnil podaljšati zamrznitev plač, omogočil pa bi uskladitev socialnih transferjev in najnižjih pokojnin. Ta možnost se je pokazala na včerajšnjem sestanku med predstavniki vlade, sindikatov in upokojencev.

Predsednik vlade Borut Pahor je včeraj s predsedniki vseh konfederacij oziroma zvez sindikatov in predstavniki Zveze društev upokojencev  začel pogovore o pripravi potrebnih ukrepov za stabilizacijo javnih financ države
Predsednik vlade Borut Pahor je včeraj s predsedniki vseh konfederacij oziroma zvez sindikatov in predstavniki Zveze društev upokojencev začel pogovore o pripravi potrebnih ukrepov za stabilizacijo javnih financ države 

LJUBLJANA > Na vladi namreč nameravajo v prihodnjih tednih pripraviti osnutek interventnega zakona, ki bi ga obravnaval državni zbor v novem mandatu.

“Čutim kot svojo dolžnost, da pripravim vse, kar je mogoče - morda celo predlog zakona, ki bi bil po možnosti usklajen s socialnimi partnerji,” o vnovičnem poskusu vlade, da po novem letu prepreči rast javnih izdatkov, pravi premier Borut Pahor.

Pol je bolje kot nič

Pahor je predstavnikom sindikatov in upokojencev napovedal, da se bo pogovoril s predstavniki političnih strank, ki kandidirajo na volitvah, o tem, kakšen predlog interventnega zakona bi veljalo pripraviti. Če bi se stranke in sindikati okrog predloga uskladili v prihodnjih tednih, bi ga lahko novi sestav DZ sprejemal v času božičnih praznikov. “Predlog, ki bi ga lahko oblikovali, bo razbremenitev prepolovil, a to je vseeno bolje kot nič,” je poudaril Pahor.

Pahorjevi sodelavci so si sicer po včerajšnjem sestanku s predstavniki sindikatov in upokojencev zadali nalogo pripraviti izračune, ki bi v največji meri upoštevali pričakovanja vseh vpletenih. Socialni partnerji so na sestanku menili, da ni nujno vse vrste prejemkov iz javne blagajne obravnavati na enak način, je včerajšnje srečanje povzela Helena Kamnar iz kabineta predsednika vlade.

Menili so, da bi bilo treba manj rigorozno obravnavati zlasti socialne transferje, glede pokojnin pa je prevladalo mnenje, da ni mogoče pristati na absolutno zamrznitev tistih, ki so najnižje.

Ne dotikajte se transferjev

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije so po besedah Dušana Semoliča na sestanku dali nedoumno vedeti, da odločno nasprotujejo zamrznitvi socialnih transferjev in zmanjšanju nadomestil za čas brezposelnosti, nasprotujejo pa tudi zamrznitvi pokojnin.

Mateja Kožuh Novak iz Zveze društev upokojencev Slovenije je bila po sestanku vesela, da so sindikati razumeli stisko upokojencev in poudarili, da ne sme priti do zamrznitve pokojnin. Sama je namreč na sestanek prinesla sporočilo ZDUS, da so upokojenci za reševanje stiske v državi pripravljeni tudi na to zamrznitev.

Konfederacija sindikatov javnega sektorja, ki jo vodi Branimir Štrukelj, bo ostala partner v tokratnih pogovorih pod pogojem, da posegi ne bodo usmerjeni zgolj na javne uslužbence, terja pa tudi zagotovilo, da leta 2012, tudi po nastopu nove vlade, ne bo enostranskih posegov v socialne in materialne pravice javnih uslužbencev.

Janez Posedi, ki vodi pogajalsko skupino drugega dela sindikata javnega sektorja in predseduje sindikatu Pergam, pa je po srečanju povedal: “Za zdaj je naše stališče tako, da poseg v zamrznitev pokojnin ni primeren, da zniževanje transferjev ni primerno, da nikakor ni primerno, da bi zniževali nadomestilo za čas brezposlenosti.”

O zamrznitvah plač v javnem sektorju pa se morajo izrekati posamezni sindikati, je pojasnil in ocenil, da so bili javni uslužbenci v preteklosti vedno pripravljeni na odrekanja “če argumenti stojijo.”

JANA KREBELJ


Najbolj brano