Timošenkova ne bo kandidirala za premierski stolček

Ukrajinska opozicijska voditeljica Julija Timošenko je sporočila, da se kljub drugačnim napovedim iz njene stranke ne bo podala v tekmo za premierski stolček, na katerem je sedela že dvakrat. Danes je sicer po telefonu govorila z nemško kanclerko Angelo Merkel, ki ji je čestitala ob izpustitvi iz zapora.

Julija Timošenko Foto: Wikipedia
Julija Timošenko Foto: Wikipedia

KIJEV > “Informacija, da sem med kandidati za mesto premiera Ukrajine, je bila zame presenečenje,” je v uradni izjavi sporočila Julija Timošenko. “O tem se z mano niso pogovarjali in na to nisem pristala. Hvala za spoštovanje, a vas prosim, da moje kandidature za mesto voditeljico vlade ne upoštevate,” je zapisala.

V soboto iz zapora izpuščena Timošenkova naj bi se namesto v premiersko podala v predsedniško tekmo. Ukrajinska verhovna rada je predčasne predsedniške volitve po izglasovani odstavitvi dosedanjega predsednika Viktorja Janukoviča napovedala za 25. maj.

Timošenkova je danes po telefonu govorila z Angelo Merkel. Nemška kanclerka je povratek 53-letnice v ukrajinsko politiko označila za enega najpomembnejših dejavnikov za stabilizacijo stanja v Ukrajini, so sporočili iz stranke Timošenkove Domovina. Prav tako naj bi se političarki dogovorili za skorajšnje srečanje, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Nemški vladni viri so medtem navedli, da je Merklova Timošenkovo pozvala k delu za enotnost države in opozicije, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Prav tako ji je znova ponudila zdravljenje v Nemčiji.

Merklova je danes po telefonu o razmerah v Ukrajini govorila tudi z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. “Strinjala sta se, da mora Ukrajina čim prej dobiti opravilno sposobno vlado ter da je treba zavarovati njeno ozemeljsko celovitost,” je povedal tiskovni predstavnik Merklove Steffen Seibert.

Merklova in Putin sta izpostavila tudi skupen interes za stabilnost države tako v političnem kot v gospodarskem pogledu. Dogovorila sta se še, da bosta tudi v prihodnje ostala v tesnem stiku.

Parlament v Kijevu medtem novega premiera ne bo volil pred ponedeljkom. Verhovna rada je namreč sejo za danes prekinila, ne da bi glasovala o bodočem voditelju ukrajinske vlade.

Dopoldne so sicer v stranki Timošenkove napovedovali, da bi lahko glasovanje o novem premieru potekalo že danes. Potem ko se je kandidaturi odrekla Timošenkova, med kandidati za premierski stolček izstopa predvsem vodja poslanske skupine Domovine Arsenij Jacenjuk.

Je pa med svojimi odločitvami ukrajinski parlament poleg zunanjega ministra Leonida Kožare odstavil ministra za izobraževanje Dmitra Tabačnika. Oblasti pa so izdale tudi nalog za aretacijo nekdanjega ministra za prihodke Oleksandra Klimenka ter za nekdanjega generalnega državnega tožilca Viktorja Pšonka. Oba naj bi poskusila neuspešno pobegniti čez mejo.

Na dogajanje v Ukrajini se je odzval generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen, ki je izpostavil, da se morajo Ukrajinci sami svobodno in demokratično odločiti o svoji prihodnosti. Ob tem pa je pohvalil izjavo ukrajinske vojske, ki je napovedala, da se ne bo vmešavala v politično krizo v državi.

Parlament za začasnega predsednika imenoval Turčinova

Ukrajinski parlament je danes za začasnega predsednika države imenoval v soboto izvoljenega predsednika parlamenta Oleksandra Turčinova. Ta je poudaril, da bi morala biti nova ukrajinska vlada oblikovana do torka. Poslanci so izglasovali tudi zaseg rezidence odstavljenega predsednika Viktorja Janukoviča.

Ukrajinski poslanci so danes odločili, da se vsa pooblastila predsednika države začasno prenesejo na predsednika parlamenta Turčinova. 49-letni Turčinov velja za zaveznika opozicijske voditeljice in nekdanje premierke Julije Timošenko. Skupaj sta ustanovila stranko Domovina, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Kot je pojasnil podpredsednik ukrajinske verhovne rade Ruslan Košulinski, je bilo imenovanje začasnega predsednika nujno. Brez tega namreč nihče ne bi mogel podpisati odločitev parlamenta, poroča ruska tiskovna agencija Itar-Tass.

V naslednjem koraku bo ukrajinski parlament potrjeval prehodno vlado. Turčinov je poslance pozval, naj se do torka dogovorijo o koaliciji in “vladi nacionalnega zaupanja”.

Verhovna rada je v soboto izglasovala odstavitev predsednika Viktorja Janukoviča in za 25. maj razpisala nove predsedniške volitve. Janukovič svojega poraza še ni priznal.

Medtem ko je svojo kandidaturo tako za predsedniški stolček že napovedala Timošenkova, je možnost kandidature za predsednika danes nakazal tudi nekdanji boksarski prvak in opozicijski voditelj Vitalij Kličko. V pogovoru za britanski BBC je namreč poudaril, da želi Ukrajino napraviti za moderno evropsko državo. “Če lahko to storim s položaja predsednika, se bom potrudil po najboljših močeh,” njegovo izjavo citira BBC.

Dpa dodaja, da je Kličko že pred meseci napovedal, da se bo potegoval za položaj predsednika.

Sicer pa je ukrajinski parlament danes glasoval tudi za to, da se lastništvo luksuzne rezidence Viktorja Janukoviča na obrobju Kijeva prenese na državo. Sprejel je tudi spremembe zakonodaje, s katerimi si je znova povrnil pravico do imenovanja sodnikov, razveljavil pa je zakon iz leta 2012 o uporabi jezikov pri delu policije, ki je ruskemu jeziku podeljevala status regionalnega jezika v regijah, kjer rojeni govorci ruščine predstavljajo najmanj 10 odstotkov prebivalstva. Razrešil je tudi zunanjega ministra Leonida Kožaro, sicer Janukovičevega zaveznika.

Poslanska skupina Janukovičeve Stranke regije je sporočila, da odgovornost za situacijo v Ukrajini in smrtne žrtve pripisuje odstavljenemu predsedniku in njegovi ekipi. “Ukrajina gre skozi eno najtežjih in najbolj tragičnih obdobij v svoji zgodovini,” so zapisali v izjavi. “Ukrajina je bila izdana. Viktor Janukovič in njegova ekipa sta odgovorna za to.”

Turčinov je medtem opozoril, da je gospodarska situacija države katastrofalna in da na državnih računih ni nobenih sredstev. “Imamo veliko težave s pokojninskim skladom in bančnim sistemom,” je izpostavil po poročanju ruske tiskovne agencije Itar-Tass.

Pripravljenost na pomoč skoraj bankrotirani državi je danes izkazal Mednarodni denarni sklad (IMF). Prva dama sklada Christine Lagarde je v Sydneyju ob robu srečanja ministrov držav G20 dejala, da bi bil sklad pripravljen razpravljati o ukrajinski prošnji za pomoč, če bi do nje prišlo. Je pa opozorila, da je za to potreben legitimni sogovornik.

Na svež denar iz Rusije pa mora Ukrajina še naprej čakati. Ruski finančni minister Anton Siluanov je znova poudaril, da bo Moskva počakala na oblikovanje nove ukrajinske vlade, preden bo morda sprostila nove milijarde.

V Kijevu je sicer danes stanje mirno, čeprav opozicija še naprej vztraja na barikadah na Trgu neodvisnosti. Vršilec dolžnosti ukrajinskega notranjega ministra Arsen Avakov je sporočil, da je bilo izpuščenih 64 na protestih aretiranih nasprotnikov vlade. Še trije naj bi bili osvobojeni v ponedeljek, ob tem pa je bila opuščena notranja preiskava zaradi zlorabe položaja proti 30 zaposlenim na ministrstvu.

STA


Najbolj brano