Temeljni pogoj: da je zdravstvo prioriteta

Kirurg Danijel Bešič Loredan prihaja iz Švice na jutrišnji pogovor s premierko Alenko Bratušek. Od tega, kakšna zagotovila bo dobil in kakšno vizijo reševanja problemov v zdravstvu ima, bo odvisno, ali ga bo premierka in vladna koalicija predlagala za ministra.

Od tega, kakšna zagotovila bo dobil Danijel Bešič Loredan in kakšno vizijo reševanja problemov v zdravstvu ima, bo odvisno, ali ga bo premierka in vladna koalicija predlagala za ministra   Foto: STA
Od tega, kakšna zagotovila bo dobil Danijel Bešič Loredan in kakšno vizijo reševanja problemov v zdravstvu ima, bo odvisno, ali ga bo premierka in vladna koalicija predlagala za ministra  Foto: STA

ŠVICA, SLOVENIJA > Kirurg Danijel Bešič Loredan nam je včeraj zagotovil, da je sestanek z Alenko Bratušek potrjen za jutri ob 9. uri. Prišel bo iz Švice. Negovo ime za možnega zdravstvenega ministra se je pojavljalo že pred meseci, zdaj je znova aktualno.

Zahteval bo trdna zagotovila

S kakšnimi pričakovanji se podaja na ta pogovor? “To bo moj pri stik z vlado,” pravi Bešič Loredan. “V ozadju se zdaj dogaja marsikaj ... Osebno bi me to mesto zanimalo, če bosta vlada in koalicija res takoj zapisali, da je zdravstvo prioriteta in tudi to, kako razumeta to prioriteto.”

To namerava, kot pravi, v soboto postaviti kot temeljni pogoj.

Beseda premierke pa ni toliko “težka” kot zagotovilo koalicije ... Kirurg meni: “Če bosta izkazana interes in resnost glede mene kot koalicijskega kandidata, se seveda želim sestati tudi s predsedniki koalicijskih strank in se z njimi odkrito pogovoriti.”

Če bi Bešiča Loredana koalicija podprla za ministra, kdaj bi lahko prevzel vajeti? Omenja, da postaneš minister šele, ko te potrdi parlament. Če bi se to zgodilo, bi se moral odpovedati službovanju v Švici, kar bi bilo možno. “Več bom povedal, če sploh in ko bodo zadeve prišle tako daleč.”

Sodelavce že ima

Možni kandidat nenehno omenja, da bi nakopičene probleme in zagate v zdravstvu, če bi prevzel vajeti, lahko začel razreševati le ob pomoči kroga dobrih sodelavcev, ki jim zaupa.

Kdo so? Bi jih lahko takoj uvedel v resor zdravstvene politike? O tem za zdaj še ne želi govoriti, priznava le, da takšen krog sodelujočih že ima: “Nekateri bi ostali na svojih dosedanjih položajih, za nekatere druge bodo potekali pogovori s predsednico vlade oziroma s koalicijo ... Imena sledijo - če in ko bo zadeva resna.”

Brez kilometrine

Slišati je tudi opazke. da nima kilometrine kot funkcionar v zdravstvu, pa tudi izkušenj ne. Na to odgovarja: “Pač nisem preverjen politični kader; a koga to moti? Kilometrina zdravnika, odprtega borca proti sistemu in enoletno delo v iniciativi zdravnikov je kar veliko izkušenj. Vsekakor pa vse skupaj ni odvisno le od enega človeka, ekipa bo opravila svoje. Zatem sledi koalicija, na koncu pa vedno parlament.”

JASNA ARKO


Najbolj brano