Telekom naprodaj

Slovenska odškodninska družba (Sod) je danes objavila vabilo k oddaji izjave o interesu za morebitni nakup večinskega deleža v največjem slovenskem telekomunikacijskem operaterju Telekom Slovenije. Rok za oddajo izjave o interesu je 23. april do 17. ure po greenwiškem srednjem času.

Med najverjetnejšimi interesenti za nakup Telekoma Slovenije se o omenja  nemški Deutsche Telekom Foto: STA
Med najverjetnejšimi interesenti za nakup Telekoma Slovenije se o omenja nemški Deutsche Telekom Foto: STA

LJUBLJANA > Vabilo so objavili v slovenskih Financah in časniku Financial Times, celotno besedilo vabila, ki vsebuje podrobne podatke o zahtevah za predložitev izjave o interesu in druge zadeve v zvezi s postopkom, pa je na voljo tudi na spletni strani Soda na naslovu www.so-druzba.si.

Na zahtevo zainteresirane stranke bodo celotno besedilo posredovali tudi strokovnjaki družbe Citigroup Global Markets Limited (Citi), prav tako bo na zahtevo posredovan tudi predstavitveni dokument v zvezi s Telekomom Slovenije, so še sporočili iz Soda.

Sod je vabilo objavil v imenu Republike Slovenije, Kapitalske družbe, Pozavarovalnice Sava, Zavarovalnice Triglav in v svojem imenu - skupaj prodajajo 4.754.523 rednih imenskih kosovnih delnic, ki predstavljajo 72,75-odstotni delež osnovnega kapitala družbe Telekom Slovenije.

Več stopenj postopka

Pisma o nameri glede prodaje delnic v okviru transakcije so dodatno podpisali še drugi delničarji, ki imajo skupaj v lasti 185.270 delnic, kar predstavlja 2,83-odstotni delež osnovnega kapitala Telekoma Slovenije. Dodatne delnice skupaj z deležem prodajalcev predstavljajo 75,58-odstotni delež osnovnega kapitala Telekoma Slovenije.

Prodajalci deleža vabijo zainteresirane stranke, da izrazijo interes za sodelovanje v večstopenjskem postopku izbora prednostnega ponudnika v transakciji z oddajo izjave o interesu. Namen izjave o interesu je omogočiti vrednotenje zainteresiranih strank, ki izkazujejo pravno in finančno sposobnost za nakup ter lastništvo Telekoma Slovenije.

Po prejemu in ovrednotenju vsake izjave o interesu bodo prodajalci ter družba Citi v imenu prodajalcev določili, ali zainteresirana stranka izpolnjuje pogoje za uvrstitev v naslednjo fazo postopka.

Zainteresirane stranke, ki izpolnjujejo pogoje za uvrstitev v naslednjo fazo postopka, bodo zaprosili za podpis sporazuma o varovanju zaupnih podatkov ter jim predali nadaljnje informacije o nameravani transakciji in o družbi.

Med najverjetnejšimi interesenti Nemci

Prodajalci in Citi si ob tem izrecno pridržujejo pravico, da kadar koli in kakor koli, brez obvestila ali obrazložitve, spremenijo ali zaključijo trenutno predvidene postopke, vključno z zaključkom pogovorov s katerim koli potencialnim kupcem ali z vsemi potencialnimi kupci.

Telekom Slovenije, ki je eno največjih slovenskih podjetij, je bil že večkrat naprodaj, država ga je nazadnje poskušala prodati v letih 2007 in 2008. Zdaj je Telekom eno izmed podjetij v prvem privatizacijskem svežnju, za katerega je DZ 21. junija lani dal soglasje k prodaji.

Zanimanje za nakup največjega slovenskega telekomunikacijskega operaterja je sicer veliko. V medijih se med najverjetnejšimi možnimi interesenti že dlje časa omenja nemški Deutsche Telekom, ki naj bi se v boj podal prek družb T-Hrvatski Telekom (T-HT) oziroma Magyar Telekom, ki sta v njegovi lasti.

Nemški poslovni dnevnik Handelsblatt je pred časom poročal, da se nemški telekom res zanima za nakup Telekoma Slovenije in da naj bi bil zanj pripravljen odšteti 700 milijonov evrov. Trenutna tržna kapitalizacija Telekoma na Ljubljanski borzi znaša 876 milijonov evrov.

Med potencialnimi interesenti so se v preteklosti omenjali tudi ruska Sistema Holding in Gazprom Telekom, turški Türk Telekom in nordijski Telenor.

Telekom Slovenije je v letu 2013 na ravni skupine ustvaril 52,3 milijona evrov čistega dobička, kar je za 7,7 milijona evrov oziroma 17 odstotkov več kot v predhodnem letu. Poslovne prihodke je skupina medtem zvišala za 3,9 milijona evrov na 799,2 milijona evrov. Neto finančni dolg skupine je konec leta 2013 znašal 341,5 milijona evrov.

Še bodo odpuščali

K izboljšanju lanskega rezultata je prispevala tudi stroškovna učinkovitost, ki je med pomembnimi cilji tudi v letu 2014 - načrtujejo tako zniževanje stroškov dela kot krčenje števila zaposlenih.

Družba je že lani znižala število zaposlenih z 2926 na 2887, skupina pa s 4724 na 4586 zaposlenih. V letošnjem letu nameravajo po besedah predsednika uprave Rudolfa Skobeta v družbi znižati število zaposlenih za približno 150, po neuradnih informacijah, ki so zaokrožile v javnosti, pa naj bi do leta 2018 odpustili celo 800 zaposlenih.

Skupina Telekom Slovenije poleg matične družbe vključuje še več družb v Sloveniji in tujini. V Sloveniji tako pod Telekomovim okriljem delujejo med drugim še GVO, TSmedia, Avtenta in Soline, v tujini pa med drugim Ipko na Kosovu, One v Makedoniji in Blicnet v BiH. Telekom ima v lasti tudi 50-odstotni delež v gibraltarskem telekomu Gibtelecom.

STA


Najbolj brano