Tanko: Interpelacija pomeni nadaljnjo slabitev države

Interpelacija zoper ministra Žiga Turka je “korak, ki kaže na to, da razsodnosti in kohezivnosti v opoziciji ni”, meni vodja poslancev SDS Jože Tanko. Po njegovem gre predvsem za “neke vrste pobalinsko dejanje”, ki pomeni le nadaljnjo slabitev položaja države.

Interpelacija zoper ministra Žiga Turka je “korak, ki kaže na to, da razsodnosti in kohezivnosti v opoziciji ni”, meni vodja poslancev SDS Jože Tanko Foto: STA
Interpelacija zoper ministra Žiga Turka je “korak, ki kaže na to, da razsodnosti in kohezivnosti v opoziciji ni”, meni vodja poslancev SDS Jože Tanko Foto: STA

LJUBLJANA> Opozicija ima večino, zato Jože Tanko upa, da bo sposobna racionalne poteze, dobre za državo.

Če želi katera koli stranka, ki ni v koaliciji, sprožiti ustrezne postopke, sta po mnenju Tanka dobri zlasti dve izbiri: ali postopek konstruktivne nezaupnice, za kar da ima opozicija dovolj glasov, ali pa sprejem ustreznih dogovorov, da se preide do predčasnih volitev.

SD, ki je vložil interpelacijo, je del te večine, je “pa težava, da se o tem niso sposobni dogovoriti”, meni Tanko. Dodal je, da tako “vlagajo zahteve za interpelacije, ki pravzaprav pomenijo samo slabitev položaja vlade, zavlačevanje negotovega stanja, kar za državo ne pomeni ničesar dobrega”.

Tanko od večine v DZ pričakuje racionalno potezo

Kot pravi, v tem trenutku ni potrebno preštevanje: “Vemo, da koalicija nima večine in da bo imela v petek še pet glasov manj. Velika večina, 54 glasov, je tako na strani opozicije, kar je bistveno več, kot jih je ta koalicija imela kdaj koli.” Zato upa, da je pri strankah, ki imajo večino v DZ, toliko modrosti, da so sposobne potegniti racionalno potezo, dobro za državo.

Da se dogaja “sukcesivna erozija v koaliciji”, je javno znano vsem, prav tako ni skrivnost, da bo opozicija iz tedna v teden večja, še pravi Tanko. Tiste, ki ne podpirajo politike sedanje vlade, imajo po njegovem mnenju tudi odgovornost, “da sestavijo novo vlado, nov projekt in storijo vse, da se razmere, v katerih se je znašla država, odpravijo oziroma izboljšajo”.

Interpelacija namreč, tako vodja poslancev SDS, pomeni le nadaljnjo slabitev položaja države, “mi pa v tem trenutku potrebujemo nekaj, kar bo državo povezalo”. “Če imajo večino, naj to storijo hitro. Izglasovati jim ne bo težava, nato pa bodo lahko sprejemali rešitve, ki bodo po volji novi koaliciji,” je pozval opozicijo.

Brezpredmetno ukvarjanje z ministri

Da se sedaj ukvarjamo z obtožbami ministrov, ki izvajajo koalicijsko pogodbo, pa je po Tankovih besedah verjetno povsem brezpredmetno in nerazsodno dejanje.

Vložitev interpelacije zoper ministra za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Turka tudi ni dejanje, ki bi sledilo dogovoru vodij parlamentarnih strank pri predsedniku republike, je ocenil Tanko. Spomnil je, da so se pred dnevi dogovorili o ključnih kratkoročnih prioritetah države: da se sproži postopek ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe, da sprejmejo reformo trga dela in ustavne spremembe referendumske ureditve.

To je po njegovih besedah dalo vedeti, da se v tem času ukvarjajo predvsem z omenjenimi ukrepi in da se vladi pri teh postopkih pomaga.

Tnako: Interpelacija še dodatna slabitev

Tanko je še prepričan, da interpelacija tudi ni akt, s katerim bi krepili državo, temveč predvsem “še dodatna slabitev v kočljivih trenutkih, ko je treba storiti vse, da se vlada in zlasti država potegne iz nezavidljivega položaja”. Ob tem je opozoril, da časa ni veliko.

Sicer pa prav tako kot vodja poslancev PS Jani Möderndorfer tudi vodja poslancev SDS meni, da bodo o interpelaciji lahko odločali denimo šele čez dva meseca; v primeru še ene interpelacije pa bi to pomenilo še ravno toliko časa. To pa, kot ugotavlja, niso koraki, ki bi vodili k pozitivnim ciljem.

Interpelacijo proti ministru Turku je danes vložila poslanska skupina SD. Podporo so ji za zdaj napovedali še v PS in Desus.

STA


Najbolj brano