“Ta gnus ni segel do nas”

Pred štirimi leti je na evropskih volitvah premagala Silvia Berlusconija, v nedeljo in ponedeljek pa na deželnih volitvah v Furlaniji-Julijski krajini še dosedanjega deželnega guvernerja Renza Tonda.

Tržaški župan  Roberto Cosolini je tako slavil zmago Debore Serracchiani, nove guvernerke Furlanije-Julijske krajine
Tržaški župan Roberto Cosolini je tako slavil zmago Debore Serracchiani, nove guvernerke Furlanije-Julijske krajine 

TRST > Debora Serracchiani, Demokratska stranka (DS), je nova guvernerka dežele, ki na vzhodu meji s Slovenijo, letos pa praznuje 50-letnico sprejema posebnega statuta. Izvoljena je bila tudi po zaslugi glasov Slovencev, ki so podpirali njeno kandidaturo, in Slovenske skupnosti, ki je bila del njene levosredinske koalicije. Serracchianijeva, 42-letna odvetnica iz Vidma (a po rodu iz Rima), je po Catiuscii Marini (guvernerki dežele Umbria) postala druga ženska na čelu neke italijanske dežele. A šlo je za las. Tonda je prehitela za pičlih 2000 glasov, torej niti za odstotek.

Privrženka Mattea Renzija

Sprva ji ni kazalo dobro. Politični bogovi so bili sprva proti njej. Iz Rima so prihajale slabe novice. Njena stranka, DS, je razpadala, odstopilo je strankarsko vodstvo s Pier Luigijem Bersanijem na čelu. Zdelo se je, da je ostala sama v volilnem boju. A mogoče ji je prav to koristilo. V predvolilni kampanji jo je na shodu v Trstu podprl samo njen strankarski kolega, firenški župan in najverjetnejši Bersanijev naslednik Matteo Renzi. Zdaj pravijo, da je njegova privrženka, in da je to nova, mlada generacije italijanske leve sredine.

Furlanija-Julijska krajina kot test

Vsekakor Serracchianijeva, za razliko od drugih v italijanski levi sredini, zmaguje. “Bodimo nekaj posebnega”, je bilo njeno geslo v volilni kampanji. “Nisem hotela, da bi nas pokopale ruševine iz Rima,” je dejala takoj po izvolitvi. “Bala sem se najhujšega, da bo ves ta gnus segel do nas. Bala sem se volilne abstinence. Zato smo ljudi pozivali, naj gredo na volitve, jih prepričevali, da je Furlanija-Julijska krajina nekaj posebnega.” In res se je pokazalo, da je nekaj posebnega. Bil je namreč prvi volilni test po letošnjih parlamentarnih volitvah. Vse politične stranke so se ga bale. Demokratska stranka ga je preživela in postala najmočnejša stranka v deželi.

Volilna udeležba je bila nizka, le za las nad 50 odstotki (pred petimi leti je bila 72,3-odstotna), neveljavnih glasovnic pa je bilo kar 11.000. Glasovi protesta tokrat niso šli k Grillovemu Gibanju petih zvezdic in njegovemu kandidatu za guvernerja Saveriu Gallucciu (slednji se je s komaj 20 odstotki glasov uvrstil šele na tretje mesto), marveč so nezadovoljneži ostali doma.

Izvoljena tudi dva Slovenca

Zaradi zmage Serracchianijeve so lahko zadovoljni Slovenci. Grozilo jim je, da bi ob zmagi Tonda in desne sredine ostali brez deželnega poslanca, zdaj imajo po vsej verjetnosti znova dva: Igorja Gabrovca iz Slovenske skupnosti in (po še neuradnih podatkih) Stefana Ukmarja iz Demokratske stranke. Gabrovec je samo na Tržaškem zbral kar 1794 volilnih preferenc, kar ga uvršča na tretje mesto med kandidati vseh strank v tržaškem volilnem okrožju. Več kot on sta dobila le nekdanji tržaški župan Roberto Dipiazza in Franco Codega. Zdaj so vse glasnejša ugibanja, ali bo Gabrovec postal prvi slovenski deželni odbornik, torej neke vrste minister v deželni vladi Debore Serracchiani. “Imenovanje Gabrovca za odbornika bi bilo nedvomno veliko priznanje za Slovensko skupnost,” so zapisali na spletni strani Slomedia, ki je blizu Slovenski skupnosti. “Prispevek njenih volilcev je bil odločilen za izvolitev levosredinske kandidatke Debore Serracchiani.” Bo to dovolj za ta zgodovinski korak?

ROBERT ŠKRLJ


Najbolj brano