Sviz tujino opozoril na načrtovane vladne posege v javni sektor

Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) je v sredo na naslove različni evropskih institucij poslal pismo, v katerem izraža skrb zaradi načrtovanih posegov slovenske vlade v javni sektor.

Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije  je na naslove različni evropskih institucij poslal pismo, v katerem izraža skrb zaradi načrtovanih posegov slovenske vlade v javni sektor Foto: Tamino Petelinsek
Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije je na naslove različni evropskih institucij poslal pismo, v katerem izraža skrb zaradi načrtovanih posegov slovenske vlade v javni sektor Foto: Tamino Petelinsek

LJUBLJANA> Po mnenju Sviza predvideni posegi ogrožajo raven dosežene kakovosti in hkrati razgrajujejo pomembne elemente socialne države.

Iz Sviza so sporočili, da so pismo poslali na naslove Izobraževalne internacionale, ETUCE (European Trade Union Committee for Education), predsedniku Evropske komisije Joseju Manuelu Barrosu in izbranim komisarjem ter tujim tiskovnim agencijam. V Svizu so še posebej zaskrbljeni zaradi načrtovanih posegov v vzgojo, izobraževanje, znanost in kulturo. Danes so pismo v vednost poslali tudi slovenskim evroposlancem.

“Prisiljeni” so bili obvestiti tujo javnost

V Svizu pojasnjujejo, da so bili prisiljeni obvestiti tujo javnost, ker vlada kljub večkratnim pozivom sindikatov javnega sektorja v preteklih mesecih k pogajanjem ni želela pristopiti ter jih je zavrnila in je prvič v 20 letih z vsiljenim znižanjem mase za plače vztrajala pri politiki izvršenih dejstev.

“Ob nesprejemljivem ravnanju slovenske vlade, ki s kategoričnim zavračanjem pogajanj poleg dogovorov, doseženih v Sloveniji, krši tudi konvencijo Mednarodne organizacije dela, ki priporoča državam poglabljanje dialoga, ne zavračanje, skrbijo predvsem drastični posegi na najbolj ključnih področjih vitalne družbe,” so poudarili v pismu.

Sviz opozarja evropske institucije, da so se osnovne plače v vzgoji in izobraževanju že ob zadnjem posegu v maso plač primerjalno z drugimi podskupinami javnega sektorja znižale največ. Prav tako načrtovanim vladnim posegom po mnenju Sviza niso v prid podatki OECD, ki potrjujejo, da so slovenski učitelji z vsaj 15-letnimi izkušnjami v primerjavi s kolegi iz drugih držav plačani slabše. Ob tem pa naša država ne prednjači niti po deležu BDP ali javnih sredstev, ki jih namenja izobraževalnim ustanovam, dodajajo v sindikatu.

Izrekajo se glede stavke

Slovenski vzgojitelji in učitelji ter zaposleni v znanosti in kulturi se ta teden izrekajo, ali se bodo 23. januarja pridružili splošni stavki v javnem sektorju.

V pismu Sviz pojasnjuje, da se je vlada odločila za povečanje števila otrok v vrtcih in obremenitve vzgojiteljic in njihovih pomočnic; za 20-odstotno povečanje učne obveznosti v osnovnih in srednjih šolah; za povečanje normativov tehničnemu osebju; znižanje financiranja javnih univerz ter za omejevanje vpisa, ki naj bi preusmerilo študente z javnih fakultet in univerz na zasebne. Po mnenju Sviza bodo posledica naštetih ukrepov tisoči brezposelnih.

Sviz naslovnike pisma prosi, da podprejo njegova prizadevanja za ohranitev kakovostnega javnega in vsem dostopnega izobraževanja ter socialne države in predsednika slovenske vlade Janeza Janšo ter ministra za izobraževanje Žigo Turka seznanijo, kako uničujoča je politika, ki želi največ privarčevati v vzgoji, izobraževanju, znanosti in kulturi.

STA


Najbolj brano